İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kaç Kalori

1 Adet Döner Ekmek Kaç Kalori?

1 Adet Döner Ekmek Kaç Kalori?
+ - 0

Türk mutfağının vazgeçilmezi döner ekmek kaç kalori? Döner şüphesiz Türk sokak lezzetleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kimi damak zevkine göre et kimi ise tavuk eti tüketmektedir. Hatta ekmek tüketimi istemeyenler de mevcuttur. Lavaş ile sade olarak da döneri tüketmek mümkündür. Döner ekmek kadar pilav üstü döner de sık sık tüketilir. Peki döner ekmek kaç kalori hiç düşündünüz mü?

Döner Ekmeği Kaç Gram?

Döner ekmeği kaç gram sorusu genelde gramajına/porsiyonuna göre kalori hesaplanmasından ötürü kaynaklanmaktadır. Yarım ekmek döner ekmeği 90 gram olmaktadır. 1 tam ekmeğinin ağırlığı ise genelde 180 grama denk geldiği bilinmektedir. Tabi döneri satan yere göre de değişiklik gösterdiğini söylemek mümkün.

Yarım Ekmek Tavuk Döner Kaç Gram?

Yarım ekmek tavuk döner yaklaşık olarak 90 grama denk gelir. Tavuk döner genel olarak yarım ekmek olarak satıldığından gramajı bu açından merak edilmektedir. Ekmeğin ya da tavuğun gramına göre kalori miktarları değişiklik gösterir. Döner ekmek kaç kalori sorusuna yanıt ararken mutlaka ağırlığı konusunda da bilgi edinmelisiniz. Döner alırken buna da dikkat edebilirsiniz.

Döner Ekmek Kaç Kalori?

Diyetinizde ya da sağlıklı beslenme sağlamak amacıyla döner ekmek kaç kalori sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Satış noktalarında yarım ekmek satışı genelde gerçekleştirildiğinde yarım ekmek tavuk döner kalori bilgisi ile karşılabilirsiniz. Fakat lavaş dürüm, ekmeksiz döner kalorisini de bulmalısınız.

1- Yarım Döner Ekmek Kaç Kalori? Yarım Ekmek Et Döner Kaç Kalori?

1-adet-doner-ekmek-kac-kalori
1 Adet Döner Ekmek Kaç Kalori?

Yarım ekmek döner kaç kalori? Yarım ekmek dönerin yaklaşım 90 grama denk geldiğinden bahsetmiştik. Yarım ekmek döner kalori miktarı ise 250 kalori olarak bilinir. 250 kalori temelde tek bir öğün için yüksek görülmeyebilir. Ancak bu günlük tüketilmesi gereken kalori miktarına göre belirlenir. 1500 – 2000 kalori arasında besleniyorsanız, 250 kalori çok fazla değildir.

2- Tam Ekmek Tavuk Döner Kaç Kalori?

Tam ekmek gramaj olarak 180 grama denk gelmektedir. Tam ekmek tavuk döneri kalori miktarı 490-500 kcal olarak hesaplanmaktadır. 500 kalori tek bir öğün için oldukça fazladır. Üstelik dönerin aşırı yağlı, baharatlı olduğunu da göz önünde bulundurursak diyetler için tehlike yaratacaktır. Tam döner ekmek kaç kalori sorusuna cevaben 500 kalori diyet içerisinde tek bir öğünden alınmaması gereken kaloridir.

3- Ekmeksiz Et Döner Kalori Kaçtır?

Tavuk ya da et döner her zaman ekmekle tüketilmek zorunda değildir. Tercihe göre ekmeksiz olarak tercih edilebilir. Özellikle diyetlerde karbonhidrat almamak adına etsiz et döner yenebilmektedir. Etsiz et döner kalori miktarı 200 gram için 478 kcal, 100 gram için de 236 kaloriye denk gelmektedir. 100 gramlık tüketimi diyet için tehlike yaratmamaktadır.

4- Dürüm Döner Kaç Kalori?

1-adet-doner-ekmek-kac-kalori

Dürüm döner normal hazırlanan ekmek dönerlere göre daha soslu ve malzemeli olmaktadır. Bilinen ünlü markalar tarafından patates, turşu, bol baharat ve özel soslar kullanılır. Kullanılan tüm bu malzemelerin alınan kaloriye etki edeceği bilinir. Dürüm döner kalorisi 309 kalori, 250 gram olmaktadır. Döner ekmek kaç kalori sorusuna göre daha yüksektir.

5- Lavaş Tavuk Döner Kaç Kalori?

Ekmek ile döner tüketimine göre lavaş tüketimi kişiler için daha iyimser gelmektedir. Lavaşın üretim koşullarında ekstra malzemeler kullanılmadığı için kalori miktarı düşüktür. 1 lavaş tavuk dürüm döner 100 gram üzerinden hesaplandığında 135 kaloriye sahiptir.

Döner Ekmek Kilo Aldırır mı?

Döner ekmek kaç kalori sorusuna ekstra olarak döner ekmek kilo aldırır mı merak edebilirsiniz. Döner ekmeği nasıl ve hangi koşullarda tükettiğiniz kilo alıp almayacağınızı belirlemektedir. Eğer günde sadece bir adet yarım ekmek döner tüketirseniz bu diyetinizi de zora sokmaz kilo almanıza da sebep olmaz. Ancak yarım porsiyondan fazla tüketim ve gün içinde yenilen diğer besinlerin kalorisine dikkat etmemek sıkıntı yaratabilir.

1-adet-doner-ekmek-kac-kalori

1 tam ekmek döner kilo almaya daha çok sebep olacaktır. Ekmek gibi dürüm dönerlerde ekstra soslu ve bol malzemeli olduğu için alacağınız kalori miktarı neredeyse iki öğününüzün toplamına denk gelebilmektedir. Bu şartlarda sadece diyetlerinizde değil diyet dışında da dikkatli yemelisiniz. Aksi takdirde kilo almayı kolaylaştıracak bir kaloriye sahiptir.

Kaç kalori soruları yenilen besinle bağlantılı olarak araştırlır. Kilosundan şikayetçi olanlar ise belirli spor hareketlerine yönelerek kilo vermeyi hedefler. Yapılacak hareketlere bağlı olarak verilen kaloriyi hesaplayabilirsiniz. En çok kalori vermenizi sağlayacak hareketlere yönelmeniz kısa sürede kilolarınızdan kurtulmayı sağlar. 10 Mekik Kaç Kalori Yakar yazımızdan mekik sayesinde ne kadar kalori yakacağınızı öğretecektir.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap