1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Brokoli Faydaları ve Hiç Duyulmamış 8 Bilgisi!

Brokoli Faydaları ve Hiç Duyulmamış 8 Bilgisi!
+ - 0

Brokoli faydaları insan sağlığı açısından oldukça geniş olup başta kanser ve kalp hastalıklarına karşı olumlu etki sağlar. Bu şifalı sebze ile vücutta bulunan sağlıklı hücreler ve dokular desteklenir. Brokoli çok sayıda antioksidan içerdiği için kronik hastalıklara yakalanma riskini de düşürür.

Brokoli Nedir?

Brokoli faydaları içeriğindeki bol miktarda C vitamini ve K vitamininden gelir ayrıca potasyum, manganez, çinko, demir, kalsiyum, folat, fosfor, kolin, selenyum ve kükürt gibi minerallere sahip olan brokoli lif açısından da zengindir. Brokoli vitamin açısından zengin olup aynı zamanda yüksek miktarda protein ve biyoaktif bileşiklerini bünyesinde barındırır.

8-farkli-brokoli-faydalari
Hiç Duyulmamış 8 Farklı Brokoli Faydaları!

Turpgiller ailesinden küçük bir ağaç şeklinde ve yeşil çiçekli başlıkları olan sebze, içeriğinde çok miktarda vitamin, mineral ve lif barındırır. Bu neden ile insan sağlığına pek çok fayda sağlar. Hücre hasarını azaltıp iltihap ve enfeksiyonu önlediği gibi kansere karşı da koruyucu özelliği vardır. Haftada en az 3 kez tüketilmesi gerekir.

Brokoli Faydaları Nelerdir?

Brokoli alkali bir sebze olup vücudun PH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Çiğ olduğu gibi pişmiş şekilde tüketilebilen sebze aynı zamanda hafif buharlanarak da hazırlanabilir. C vitamini zengini olan sebze, bebeklerde brokoli faydaları açısından da geniş bir alan sunar. Bebeklerin bağırsak hareketlerini hızlandırdığı gibi bağışıklığını da güçlendirir.

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

8-farkli-brokoli-faydalari

Brokoli faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirme ve yaşlanmayı geciktirme bulunur. Vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Biyoaktif bileşikler ile vücudun antioksidan kapasitesi artar böylelikle böbrek kanseri, prostat kanseri, idrar kesesi ve akciğer kanseri riski azalmış olur. Büyümüş tümörlerin de gerilemesi gerçekleşir.

2- Kanseri Önler

İçeriğinde bol miktarda folat ile kolon ve mide kanserine karşı koruyucu özelliği bulunur ayrıca göğüs ve rahim kanseri için de fayda sağlar. Doğal lifli besin olan brokoli tüketimi ile sindirim sistemi güçlenir ve bağırsak sağlığı desteklenir. Brokoli faydaları arasında kabızlığı önlenmesi bulunur. İnsülin duyarlılığını artırdığı gibi günlük toksin atılımını da düzenler.

3- Kemik ve Dişleri Güçlendirir

K vitamini ile kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor açısından zengin olan brokoli faydaları arasında kemik ve dişleri güçlü tutması da vardır. Kemik yapısının güçlendirilmesi aynı zamanda brokolinin suyunun faydaları arasında da bulunur. İçeriğindeki C vitamini ve kalsiyum ile diş sağlığını korur. Günde bir fincan kıyılmış brokoli ile K vitamini ihtiyacının tamamı ayrıca kalsiyum ihtiyacının da  yarısı karşılanmış olur.

4- Sperm Üretimini Arttırır

8-farkli-brokoli-faydalari

Sindirim sistemini güçlendiren brokoli, içeriğindeki magnezyum ve vitaminler ile besinleri doğru sindirimini ve emilimini gerçekleştirir. Kemferol bileşiği ile bağırsaklarda bulunan sağlıklı bakteri düzeyini korumayı hedefler. Brokolinin erkeklere faydası da içeriğindeki folat sayesinde sperm üretimini artırma özelliğine sahip olmasıdır. Brokolinin faydaları Saraçoğlu tarafından da sıklıkla dile getirilir.

5- Kalp Sağlığını Korur

Antioksidanlar ile kalp krizi riski azalır. Brokoli faydaları arasında kalp sağlığını desteklemesi vardır. Kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerinin yüksek olması kalp hastalığı açısından risk oluşturur. Brokoli tüketimi ile bu faktörler önlenebilir. Potasyum ve C vitamini ile de kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardım eder
İçeriğinde krom bulunması ile sağlıklı insülin salgılanır ve kan şekerinin kontrolü gerçekleşir. Brokoli faydaları tip 2 diyabet hastaları için de geçerlidir. Kükürt ve amino asitler ile kanı temizlenmesini sağlar ve ürik asit gibi toksinlerin atılmasına yardım eder.

6- Tip 2 Diyabet ve Kan Hastalıklarına İyi Gelir

8-farkli-brokoli-faydalari

Yoğurtlu brokolinin faydaları ise beraber tüketilmeleri halinde bağırsak kanserinin önlenmesini sağlıyor. Sülforan içeren brokoli ile probiyotikler zengini yoğurt mide ve bağırsaktaki bakterileri önler. Brokoli, aynı zamanda kan dolaşımını da rahatlatır. Tip 2 diyabet hastalarına iyi geldiği gibi demir ve protein açısından zengin olması sebebi ile anemi hastaları içinde de fayda sağlar.

7- Daha İyi Göz ve Cilt Görünümü

Göz sağlığı açısından da fayda sağladığı gibi lutein ve zeaksantin ile yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının da önlenmesi ile ilgisi vardır. Cilt sağlığına da iyi gelen brokoli aynı zamanda cildin gençleşmesini de sağlar. Alerjik belirtileri önlediği gibi kolajen oluşumunu gerçekleştirir.

8- Brokoli Faydaları: Hamilelik Dönemini Destekler ve Doğurganlığı Arttırır

Brokoli, hamile kadınlar tarafından aşırıya kaçılmaması halinde tüketilebilir. Hamile kadınların ihtiyacı olan protein, kalsiyum, vitaminler, antioksidanlar, demir ve fosforu karşılayan brokoli önemli bir gıda kaynağı olur. Hamilelik sırasında kabızlık yaygın olur ve brokoli, kabızlığı gelişmesini önler.

Folat ve C vitamini ile brokoli faydaları arasında kadınlarda doğurganlığın artması da bulunur. Brokoli tüketiminin ciddi bir yan etkisi olmasa da aşırı tüketimde gaz ve bağırsakta tahriş yapması vardır ki bu da brokolinin yüksek lif kaynağına sahip olmasından kaynaklanır.

8-farkli-brokoli-faydalari

Brokolinin sahip olduğu vitaminler sayesinde cilt güzelliğinde etkili olduğundan bahsetmiştik. Şüphesiz genç bir cilt görünümü herkesin arzusudur! Beslenme ise bu amaca giden vazgeçilmez bir parça olacaktır. Cildinizi yenilemeyi sağlayacak besinlerden haberdar mısınız? Cildi Yenileyen Besinler ile 10 Adımda Güzellik Sırları yazımızdan bu besinleri öğrenebilir, daha güzel bir cilt görünümü yakalayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap