Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme için 5 Kritik Nokta!

tup-mide-ameliyati-sonrasi-beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler çok fazladır bunların başında beslenme gelmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası kilo aldım dememek ve daha çabuk iyileşme fırsatını elde etmek adına doğru beslenme listeleri oluşturulmalıdır. Aksi takdirde tüp mide ameliyatının etkisi olmayacağı gibi aksine daha büyük sıkıntılar da ortaya çıkabilmektedir. En az tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki ya da kaçak belirtileri kadar beslenmeye özen gösterilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Var mı?

Fazla kiloların kısa sürede verilmesini sağlaması amacıyla tüp mide sık sık tercih edilir olmaktadır. Ancak mide ameliyatı sanıldığı kadar kolay değildir. Aksine tüp mide ameliyatı sonrası pişman olanların da sayısında ciddi bir artışı bulunmaktadır. Çünkü bu ameliyatın hayati riskleri bile oldukça çoktur. Çünkü midenin büyük bir kısmının alınmasıyla birlikte hastalarda kilo kaybı ortaya çıkmaktadır.

Tüp mide ameliyatından sonra pişman olmanın bir diğer sebebi de yanlış beslenmeden kaynaklı olarak tekrar hızlı bir şekilde kilo almaktır. Mide ameliyatı sonrası direkt kilo kaybının olacağını düşünmek ve kilo alınmayacağı umutlarına kapılmak yanlıştır. Eğer diyetisyenler tarafından belirtilen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme aşamalarına dikkat etmezseniz kilo almanız ihtimaller zincirindedir.

Mide Ameliyatı Sonrası Şikayetler: Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Aldım!

Hastalar tarafından tüp mide ameliyatından sonra beslenme konusunda yeterli özenin gösterilmemesi kilo aldım şikayetlerine sebep olmaktadır. Her ne kadar beklenen bir durum olmasa da aksine bu durumun oluşması ihtimaller zincirindedir. Hatta beslenme sadece kilo almanızda değil istediğiniz yönlü de hareket etmenizi sağlar. Doğru bir beslenme tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme hızı üzerinde de etkilidir.

Tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar Kadınlar Kulübü gibi forum sitelerinde daha çok istenen kilo verme hızına erişememesi ve tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri yüzünden oluşturulmuştur. Kaçak belirtileri doktor gözetimi altında kısa sürede çözüm bulunabilir. Ancak kilo verme hızınızı arttırmak ya da tekrar kilo almamak için mutlaka beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Uzmanlar tarafından tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme konusunda kimi bilgiler verilmiştir. Kısa sürede siz de yazının devamına bakarak beslenme konusunda gerekli bilgilere erişebilirsiniz. Böylece istediğiniz fiziğe kavuşurken mide sağlığınızı da olabildiğince iyi tutabilirsiniz.

1- Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Karbonhidrat sindirilmesi zor besin grupları arasındadır. Kilo almanında temel kaynağı olarak bulunmasından ötürü mide üzerinde yarattığı tokluk ve ağırlık diğer besin gruplarına göre daha fazladır. Diyetisyenler tarafından tüp mide ameliyatı olduktan sonra beslenme esnasında karbonhidrat grubunda yer alan besinler konusunda ciddi bir azaltmaya gidilmesi önerilmektedir.

2- Sıvı Tüketimini Arttırabilirsiniz

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Beslenme esnasında daha çok sıvı tüketimini arttırmak boğazdan mideye ulaşmasını ve mideden sindirilmesini kolaylaştırmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusunda uzmanlar daha çok sulu besinlerin tüketilmesini önerir. Aksi bir durumda sürekli katı beslenmek hem kilo almanıza sebep olabilir hem de midenizin eskiye nazaran daha az kapasitesinden ötürü vücut besinleri kabul etmeyebilir.

3- Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Örnek Menü İçinde Kremalı İçeceklerden Uzak Durmalısınız!

Tüp mide ameliyatı sonrası yorumlar esnasında doktorların özellikle kremalı içecek ve besinlerin tüketilmemesi konusunda uyarı yapmaktadır. Krema içerisinde yer alan yağ oranının fazla olması durum açısından etkilidir. Aynı zamanda mide içerisinde yer alan asit dengesini, ameliyat alanını etkileyecektir. Bu yüzden ameliyat sonrası belirli bir dönem kremalı kahvelerden ve tüm içeceklerden uzak durmalısınız.

4- Böl Öğünlü Az Yemelisiniz

Mide kapasitesinin bir anda azalmasından dolayı vücudunuz istese de fazla besin istemeyecektir. Ancak sağlıklı bir kilo vermenin yolu da bulunmaktadır. Kazanmanız gereken başlıca alışkanlık eskiye nazaran daha fazla ara öğünlerle yemek yemektir. Ancak her bir öğünde de geçmişe nazaran daha az yemelisiniz. Az miktarda ancak çok sık yemek döngüsü oluşturmalısınız. Tüp mide ameliyatı olanlar Kadınlar Kulübü yorumları arasında bu durum üzerinde özellikle durmuştur.

5- Bilinçli ve Yavaş Yemek Önemli

Genelde birçok insanın kilo almasının sebebi ne kadar yemek yemesi gerektiği konusunda net bilgisinin olmaması, karar verememesinden kaynaklıdır. Bu yüzden tüp mide ameliyatı sonrası beslenme esnasında önce ne kadar aç olduğunuzu saptamalısınız. Sonrasında yavaş ve hazmederek yemek önemlidir. Yavaş yemeniz ne zaman doyduğunuzu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda tüp mide ameliyatı sonrası mide ne zaman iyileşir sorusuna da yemek yeme miktarının etkili olduğunu belirtmek gerekir.

Beslenmeyi önemli kılan unsur sadece ameliyatın etkisini arttırmak olmamalıdır. Aksine belirli bir kiloya ulaşmamak, hasta olmamak adına önleyici olması amacıyla değerlendirilmelidir. Kalp de dikkat edilmesi gereken temel organlar arasındadır ve sağlığını korumak adına farklı besinlerden faydalanabilirsiniz. Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler:11 Altın Değerinde Yiyecek yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık