İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ordu

Samsun Ordu Arası Kaç Km? Samsun Ordu Arası Kaç Saat Arabayla?

Samsun Ordu Arası Kaç Km? Samsun Ordu Arası Kaç Saat Arabayla?
+ - 0

Samsun Ordu arası kaç km sorusu yola çıkmadan önce merak edilenlerden sadece birisi! Peki Samsun Ordu arası kaç saat arabayla?

Samsun Ordu arası yol güzergahı genellikle kısa süreli tatilcilerin kurduğu rotalardan birisidir. Her iki şehrin de Orta Karadeniz’in incileri olduğunu söylemeye ise neredeyse gerek yok!

Özellikle ılıman iklimin de etkilisiyle bu iki şehir arasında çok rahat bir rota oluşturabilir, tatilinizi planlayabilirsiniz.

İster Samsun’dan Ordu’ya isterseniz ters güzergah Ordu’dan Samsun’a gitmenin keyfini çıkarın. Her iki şehirde de gezip görebileceğiniz birçok doğal ve tarihi doku var.

Ancak özellikle kendi aracıyla yola çıkacaklar için akıllara bir soru takılıyor. O da: ‘Samsun Ordu arası kaç km?’ Merak etmeyin özellikle kısa yol isteyenlere ya da kısıtlı tatil imkânı bulunanlar için oldukça kısa bir mesafesi bulunuyor!

İşte Samsun Ordu arası kaç km, Samsun Ordu arası kaç saat arabayla sorularının cevapları!

samsun-ordu-arasi-kac-km

1- Samsun Ordu Arası Kaç Km?

Ordu şehri haritada göreceğiniz üzere solunda Samsun sağında ise Giresun bulunan Orta Karadeniz şehirlerinden birisidir. Samsun’a yakın olması özellikle şehir dışı gezi planlarında yer almasını sağlıyor.

Yine Samsun’a bakıldığında ise solunda Sinop sağında Ordu ile komşudur. Orta Karadeniz’in en gelişmiş şehri olması dolayısıyla özellikle yaz aylarında birçok kişiye ev sahipliği yapıyor.

Peki ya Samsun Ordu arası kaç km? Samsun’dan ya da Ordu’dan yola çıktığınızda şehirlerin merkezine varabilmek adına gitmeniz gereken yol tam 149 kilometredir.

Verilen bu verilerin şehir merkezlerinden hesaplandığını unutmamak gerekir. Şayet şehir merkezine değil, ilçelere gidecekseniz mesafeniz buna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Aynı zamanda bu verilerin karayolu ulaşımında hesaplandığını da belirtmek gerekiyor.

Uçakla Samsun Ordu Arası Kaç Km?

Samsun Ordu arası kaç km sorusu hava sahası söz konusu olduğunda değişiklik gösteriyor. Üstelik tahmin ettiğiniz üzere uçakla ulaşım aynı zamanda saatten tasarruf da sağlıyor.

Karayoluna göre kıyaslandığında 30-40 kilometrelik bir fark olduğunu belirtmek gerekir. Çok daha kısa sürede Samsun ya da Ordu’ya ulaşabilirsiniz.

samsun-ordu-arasi-kac-km

2- Samsun Ordu Arası Kaç Saat Arabayla?

Harita üzerinde iki şehri işaretlediğinizde ilk olarak Samsun Ordu arası kaç km ortalama olarak 148-149 km olarak gösterecektir.

Yol güzergahları arasında en kısa güzergahı özel aracınızla seçtiğinizde ise ortalama olarak 2 saat 5 dakikalık bir yol mesafesi olduğunu söylemek mümkün.

Fakat burada bahsedilen daha önce de belirtildiği üzere şehir merkezlerine bağlı olarak hesaplanır. Keza gideceğiniz alan ilçe sınırlarındaysa ve yolda trafik, kapanma gibi bir durum söz konusu değilse 2 saat sürecektir.

3- Samsun Ordu Arası Araba Kaç Litre Benzin Yakar?

Kullanacağınız arabaya bağlı olarak kilometre başına yakacağı benzin litresi ve fiyatlandırması değişiklik gösterir. Fakat Samsun Ordu arası kaç km sorusunun ortalama cevabı 149 km alındığında aşağı yukarı masrafınızı hesaplayabilirsiniz.

149 kilometrelik bir yolda aracınız eğer dizel ise harcamanız 183 TL olacaktır. Fakat, benzinli araç kullanıyorsanız bu durumda yakıt harcamanız 161 TL olur. LPG takılı bir araç için ise 105 TL yol masrafı oluşacaktır.

Fiyatlandırmalar 22 Mart itibariyle güncel benzin fiyatlarına bağlı olarak hesaplanmıştır. Tarihe göre değişiklik gösterebilir.

samsun-ordu-arasi-kac-km

4- Samsun Ordu Arası En İyi Ulaşım Hangisi?

İlk hesaplamalarla karayolu ile Samsun Ordu arası kaç km sorusu 149 kilometre olarak hesaplanır. Yalnız yapacağınız şehirler arası değişiklik için karayolu tercih etmek zorunda değilsiniz.

İki şehir arasında iki değişik yol ve üç farklı seçenek seyahati mevcuttur. Bunlar karayolu ulaşımı ve hava ulaşımı olarak karşımıza çıkar.

Tercihlerinizi özel arabanız varsa ve bunun konforuyla yapmak isterseniz iki saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Üstelik özel araçla gitmenizin aynı zamanda şehir içerisinde de rahat ulaşım sağladığını söylemek gerekir.

Karayolu ulaşımı sırasında aynı zamanda otobüs seyahati kullanabilirsiniz. Şehirler arası özellikle Metro Turizm, Kamil Koç, Turgut Reis, Ali Osman Ulusoy, As Bafra ve Ulusoy firmaları tarafından gerçekleştirilir.

Biletlerin ortalama fiyatları 90-100 TL arasında belirlenmiştir. Otobüs ile gittiğinizde varış süreniz ise iki şehrin merkez otogarına yaklaşık olarak 2 saat 45 dakika ya da maksimum 3 saat içerisinde sağlanır.

Son olarak uçak seferleri de bulunmaktadır. Uçakla Samsun Ordu arası kaç km sorusuna hitaben 104 kilometre olduğunu söylemek mümkündür.

Uçak seferleri ile 35-45 dakika arasında şehir değiştirmeniz mümkün. Üstelik havaalanında özel araç kiralama imkânınız da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Ordu Havalimanı Araç Kiralama Düşünenler için 2022 Araç Kiralama Rehberi! 

5- Diğer Şehirler Arası Yol Mesafeleri Hakkında Merak Edilenler

Bahsedilen güzide şehirler Ordu ve Samsun’dan yola çıkarak farklı alanlara da sık sık yol güzergahları belirlenmektedir.

En sık oluşturulan güzergahlar ve haklarında merak edilenler ise şöyle!

A- Ordu Giresun Arası Kaç Km?

Daha önce de bahsedildiği üzere Giresun, Ordu’nun komşu şehirlerinden birisidir. Ordu’nun doğusunda kalan Giresun da özellikle Karadeniz’in dokusunu görmek isteyenlere birçok örnek sunuyor.

Peki Ordu Giresun arası kaç km? Aslında kıyaslama yapıldığında Samsun Ordu arası kaç km cevabına göre oldukça düşük bir uzaklığa sahiptir.

Ordu Giresun arası 47,8 kilometre gibi çok yakın bir mesafeye sahiptir. Özel arabayla yaklaşık olarak 45 dakika da şehir merkezine varabilirsiniz. Gün içinde gidip gelmeniz dahi mümkündür.

samsun-ordu-arasi-kac-km
Samsun Ordu Arası Kaç Km?

B- Samsun Giresun Arası Kaç Km?

Samsun’dan yola çıkarak Giresun’a varacaksanız, arada bulunan Ordu’yu geçmeniz gerekiyor. Her ne kadar Ordu’dan Giresun yakın olsa da arada bir şehir olması yol güzergahını biraz uzatacak düzeydedir.

Samsun Giresun arası 195,4 kilometrelik bir yol mesafesi bulunmaktadır. Özel araçla yapılan yolculuk ile 2 saat 50 dakika kadar bir zaman geçilmesi gerekir.

Ancak bu yol otobüsle yapıldığında 4 saate yakın bir zaman harcanması minimum olarak gerekiyor.

C- Samsun Trabzon Arası Kaç Km?

Eğer Samsun’da yaşıyorsanız ve mini bir Karadeniz turu hayaliniz varsa doğuya doğru sırayla; Ordu, Giresun ve Trabzon rotasını izleyebilirsiniz.

Adım adım şehirlerde durarak dinlenebileceğiniz gibi direkt Trabzon’a gidebilmeniz de mümkün. Samsun Trabzon arası 325 kilometre uzaklıkta bulunur.

Özel araçla 325 kilometrelik yolu yaklaşık olarak 4,5- 5 saatte tamamlayabilirsiniz.

D- Samsun Fatsa Arası Kaç Km?

Samsun Ordu arası kaç km sorusuna yanıt verirken defalarca üzerinde durulan bir konu bulunuyordu. Verilen mesafe şehirlerin merkezi baz alınarak hesaplanmaktadır.

Ancak Ordu’nun sempatik ve tarihi ilçelerinden Fatsa’ya gitmek gibi bir niyetiniz varsa daha kısa süren bir yolcuğunuz olacaktır.

Zira Fatsa, Samsun’dan gelen bir araç için Ordu merkezden önce gelen bir ilçedir. Buraya yapılacak yolculuk için 109 kilometre gidilmesi gerekir. Bu da ortalama olarak 1 saat 30 dakikaya tekabül eder.

samsun-ordu-arasi-kac-km

E- Ordu Çarşamba Arası Kaç Km?

Ordu’dan yola çıkan bir araç Samsun’un Çarşamba ilçesine Samsun merkezden önce varacaktır. Ulaşılması hedeflenen Çarşamba için gidilmesi gereken yol ise ortalama olarak 112,2 kilometredir. Samsun Ordu arası kaç km sorusuna göre oldukça düşük bir mesafedir.

Ordu Çarşamba arası 1 saat 30 dakikalık yol uzaklığı vardır.

F- Ordu Terme Arası Kaç Km?

Samsun Terme, Çarşamba ilçesine göre Ordu’ya daha yakındır. Aynı zamanda gidilmesi gereken yol da 91 kilometre gibi oldukça düşüktür.

Fakat kullanılan yol güzergahı Çarşamba’ya nazaran farklı olacağından gidilecek süre zarfı da neredeyse denk düşecektir. Yol ortalama olarak 1 saat 35 dakikalık uzaklığa sahiptir.

G- Ordu Tokat Arası Kaç Km?

Tokat Ordu’nun güneyinde yer alan şehirlerden birisidir. Tokat’a yapılacak bir gezi sırasında ortalama olarak 191 kilometrelik bir yol gidilmesi gerekiyor.

Yapılacak bu kilometre yola çıkacak kişi için 3 saat 15 dakikalık bir yol mesafesini beraberinde getirmektedir. Ancak Tokat’ın Niksar gibi merkezine gelmeden bir ilçesine gidecekseniz yol süreniz de azalacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap