İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Sabah Kahvaltısı Kaç Kalori Olmalı?

Sabah Kahvaltısı Kaç Kalori Olmalı?
+ - 0

Sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı? Sağlıklı beslenmek ve kilo dengenizi sürdürmek istiyorsanız, bu konu sizin için oldukça önemli olmalıdır. Vücut için yeterli miktar ve kalori içeriğindeki kahvaltıyı tüketmeniz, uzun vadede kilo almanızın önüne geçebilecektir. Peki ama sağlıklı bir sabah kahvaltısı kaç kalori olmalıdır? Sabah kahvaltısı menüsü neleri içermelidir? İşte konu ile ilgili tüm merak edilen konular ve detayları!

Sabah Kahvaltısı Kaç Kalori Alınmalı? Ortalama Bir Kahvaltı Kaç Kalori?

Sabah kahvaltısı kaç kalori alınmalı konusunda aslında birkaç detaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bir kişinin alacağı kalori içeriği, kilogram ağırlığı ile eşdeğer olmalıdır. Yani 50 kg olan bir kişi ile, 80 kg olan bir kişinin alacağı kalori içeriği aynı olmamalıdır. Bunun yanı sıra erkekler sahip olduğu kas ağırlığı sebebiyle kadınlara göre bir miktar daha fazla kalori almalıdır. Ancak genel olarak ortalama bir kahvaltı kaç kalori ortalama 300-400 kcal olmalıdır.

1- Sabah Kahvaltısı Menüsü Beslenmede Önemli mi? Sabah Kahvaltısı Kalorisi Neden Önemli?

Sabah kahvaltısı kaç kalori? Sabah kahvaltısı menüsü beslenmede oldukça önemli bir pay sahibidir. Günün ilk öğünü olan sabah kahvaltısı yeterli ve sağlıklı tüketilmediği takdirde gün içerisinde daha fazla açlık çekilecektir. Yeterli doyamayan insanlar, doyumsuzluğa ulaşarak tüketmesi gerekenden çok daha fazla besin tüketir. Buda aşırı kilo alması sonucunu doğurabilecektir. İşte tüm bu nedenler yüzünden sabah kahvaltısı son derece önemli bir ana öğündür.

2- Sabah Kahvaltısı Ne Yenir? Sabah Kahvaltısı Kaç Kalori Olmalı?

Sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı? Sabah kahvaltısı ne yenir? Sabah kahvaltısında tüketilebilecek envai çeşit besin içeriği bulunur. Ancak hemen hepsinin az kalorili ve sağlıklı olduğunu söylemek söz konusu olmayacaktır.

sabah-kahvaltisi-kac-kalori-olmalidir
Sabah Kahvaltısı Kaç Kalori Olmalıdır?

Bu noktada sağlıklı bir kahvaltı yapmak istiyorsanız, besinlerin denk gelen kalori içeriğini inceleyerek kahvaltınızı 300-400 kcal olacak şekilde tüketebilirsiniz. Çünkü 200 kcal kahvaltı tabağı yeterli besin almanızı engelleyebileceği gibi, 500 kcal kahvaltı size ödem ve kilo olarak geri dönebilir.

3- Sabah Kahvaltısı Kalori Hesaplama Nasıl Yapılır? Sabah Kahvaltısı İçin Kaç Karbonhidrat İçeriği Tercih Edilmeli?

Sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı konusu sonrasında bu kalori hesabının nasıl yapılacağına da değinebiliriz. Sabah kahvaltısı kalori hesaplama işlemi için, öncelikle tüketilecek besinlerin gramaj ağırlıklarını bilmelisiniz. Sonrasında gerek diyet uygulamaları gerekse internet sitelerini kullanarak, tüm besinlerin gramajlarına göre kalorisine ulaşabilirsiniz.

Bu kapsamda kendiniz için bir besin listesi oluşturarak, farklı değişikliklerle bu listenizi kahvaltılarınızda uygulayabilirsiniz. Sabah kahvaltısı kaç kalori olarak belirlenmeli? Sabah kahvaltısında güne enerjik devam edebilmek için mutlaka ama mutlaka karbonhidrat içeriğine de yer vermelisiniz.

Karbonhidratlar belirli düzeyde alındığında kilonun aksine, vücudun dinç ve enerjik olmasını sağlayabilir. Uzmanlara göre sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı sorusuna yanıt verilirken, her kahvaltıda yaklaşık 50 gramlık kaliteli bir karbonhidrat tüketilmesine vurgu yapılıyor.

4- Sabah Kahvaltısında Kalorisi Az Yiyecekler Nelerdir? Sabah Kahvaltısı Az Kalorili Besin Önerileri

Sabah kahvaltısı kaç kalori tercih edilmeli? Sabah kahvaltısında kalorisi az yiyecekler tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bunun yanında haftada bir kez kalorisi yüksek gıdalar tüketilmesi ve diğer öğünlerle desteklenmesi önerilebilir. Sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı? Sabah kahvaltısı az kalorili besin önerileri şunlar örnek verilebilir;

 • Domates, salatalık,
 • Yeşillikler,
 • Mevsim meyveleri ve kuru meyveler,

sabah-kahvaltisi-kac-kalori-olmalidir

 • Yeşil ve siyah zeytin,
 • Az yağlı ve tuzsuz peynir,
 • Az yağlı yumurta tarifleri

5- Basit Ama Az Kalorili Sabah Kahvaltısı Tarifleri

Basit ama az kalorili sabah kahvaltısı tarifleri birçok yemek sitesinde kapsamlı bir şekilde yer almaktadır. Bu kapsamda sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı sorusuna yanıt arıyorsanız, sizlere doyurucu ve oldukça sağlıklı bir tarifimiz var. Kaşar peynirli omlet tarifi börek tadında bir yumuşaklığa sahip olup oldukça lezzetlidir. Bu lezzetli omlet için tarifimiz ise şu şekilde;

 • 2 yumurta,
 • 75 gr kaşar peyniri,
 • Yarım çay bardağı süt,

sabah-kahvaltisi-kac-kalori-olmalidir

 • 1 tatlı kaşığı sıvıyağı,
 • 2 yemek kaşığı un,
 • Dilerseniz maydanoz, dereotu gibi yeşillikler

Sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı? Lezzetli bir omlet için süt, yumurta ve unu homojen bir kıvam elde edene dek çırpın. Kaşar peynirinizi rendeleyerek bu tarife ekleyin. Tavanızın her tarafını yağlayarak, elde ettiğiniz karışımı dökün. Alt ve üst tamamen kızarana dek çevirerek pişirin. Yapılan omleti 5-10 zeytin, sınırsız domates, salatalık ve 1 dilim ekmek ile tüketebilirsiniz.

6- Bonus: Diyette Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalı? Diyet Kahvaltı Kalori İçeriği Nedir?

Sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı? Diyette sabah kahvaltısı kalorisi normal zamana göre daha sınırlı olmalıdır. Örneğin kişi her sabah 400 kcal alıyorsa, bu dönemde diyet kahvaltı kalori miktarı 300 kaloriyi aşmamalıdır. Kaybedilen 100 kalori, diğer öğünlerle de desteklendiğinde hızlı bir kilo verme süreci başlayabilecektir.

sabah-kahvaltisi-kac-kalori-olmalidir

Diyet kahvaltı kalori içeriğinde yeşillik, yumurta, tam buğday ekmeği, peynir ve zeytin mutlaka olmalıdır. Sabah kahvaltısı kaç kalori olmalı? Aksi takdirde kişiler yeterli doyum seviyesine ulaşamayacaktır. Diyette yumurtanın nasıl tüketileceği bireyin damak tadına göre belirlenebilir. Ancak diyet döneminde yumurtaya kaşar ve şarküteri ürünleri eklemek haftada yalnızca bir kez yapılmalıdır. Diyet döneminde menemen, omlet ya da haşlanmış yumurta formunda tüketilmesi önerilebilir.

Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden birisidir. Öyle ki zamanında şiirlere bile konu olarak mutlulukla bir alakası olmalı denilmiştir. Ne kadar iyi kahvaltı yaparsanız kendinizi o kadar enerjik hissedersiniz. Ancak sadece kahvaltıya değil akşam yemeklerine de aynı özenle yaklaşmanız gerekir. Çünkü akşam yemeğini ne kadar sağlıklı yerseniz sabaha da o kadar iyi hissederek uyanırsınız. Hafif Akşam Yemeği Yemenin 6 Faydası Nedir yazımız bu konuda size detaylı bilgi verecektir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap