İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saç Bakımı

Evde Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
+ - 0

Evde günlük saç bakımı yapmak mümkün mü? Mümkünse doğal saç bakımı nasıl yapılabilir? Rutin bakımlar yapmak güzel bir görünüm için oldukça etkilidir. Bakımların çoğu cilt için ayrılsa da saç bakımı da oldukça önemlidir. Üstelik sadece kadınlara özel değildir. Günümüzde saç bakımına dikkat eden çok sayıda erkekler de bulunmaktadır.

Evde Doğal Saç Bakımı Yapmak Mümkün mü?

Günlük saç bakımı denildiğinde çoğu zaman akıllara bir kuaför ve uzman aracılığıyla bakım yapmak gelmektedir. Halbuki durum bununla sınırlı değildir. Uzmanların yapacağı bakımlar kendi özelinde elbette kaliteli ve doğru olsa da evde yapılabilecek bakımlar mümkündür. Kendi kendinize evde doğal bakım yapabilirsiniz.

Evde Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde günlük saç bakımı yapmak için bazen ekstra bir malzeme kullanmak gerekir bazen ise alışılmış olan alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken unsurlara bakarak da aslında temelde bakım yapmış olacaksınız.

1- Isıdan Saçınızı Uzak Tutun

Saç kurutma/fön makinesi, maşalar ve düzleştiriciler saçların birincil düşmanları arasında bulunmaktadır. Aşırı ısı saçı kurutarak nemini alacaktır. Aynı zamanda saç uçlarında kırıklara sebep olur. Bu durumların önüne geçmek de temelde bir bakımdır. Eğer kullanmak zorundaysanız da ayarlanabilir ürünler seçerek düşük ısıda saçınıza uygulama yapmalısınız.

2- Aşırı Sıcak ve Soğuk Su Kullanımını Bırakın

gunluk-sac-bakimi
Evde Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç yıkarken aşırı sıcak su kullanmak saç diplerine ve derisine zarar vermektedir. Tam tersine aşırı soğuk su kullanımı da kimi uzmanlara göre kepek oluşturmaktadır. Evde günlük saç bakımı sırasında ılık su tercihinden yana tercihinizi kullanmalısınız bu sayede daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

3- Günlük Saç Bakımı için Belirli Saç Yıkama Rutini Oluşturun

Sık saç yıkamak ya da nadir saç yıkamanın belirli sorunlar yarattığı bilinmektedir. Az ve nadir saç yıkamak saçın yağlanmasına ve kötü görünmesine sebep olur. Çok sık saç yıkamak da saçın yağ dengesini bozar ve kısa sürede saçın yağlanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden 2-3 gün arayla saç yıkamak daha doğru olacaktır.

Doğal Yollarla Evde Saç Bakımı Yöntemleri

Evde günlük saç bakımı yaparken ekstra malzeme kullanarak da rutininizi oluşturabilirsiniz. Evde rahat bulabileceğiniz malzemelerle kendinizi saç maskesi yapabilir haftalık uygulamalarla daha güzel bir saç görünümü elde edebilirsiniz.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

gunluk-sac-bakimi

Zeytinyağı kullanımı saç bakımı sırasında sık başvurulan yöntemler arasında bulunmaktadır. Günlük saç bakım yağı olarak kullanılmaması gereken haftada 1 uygulamanın yeterli olacağı bir durumdur. Saçınıza göre belirli miktarda zeytinyağı saç diplerinize ve uçlarına uygulayın. Yarım saat 1 saat beklettikten sonra derinlemesine durulayın.

Yumurta ile Saç Bakımı

Günlük saç bakımı erkek ve kadınlar tarafından tercih edilebilecek diğer malzeme yumurta olmaktadır. Saçınıza göre 1 ya da 2 yumurta sarısını 2 yemek kaşığı zeytinyağ ile karıştırın. Saçlarınızın dibine uygulayın. Eğer malzeme az gelirse içine biraz su ekleyebilirsiniz. Saçınızın tamamen ıslandığına emin olun. Bir müddet beklettikten sonra yıkayın.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Evde Bakım Yetersiz Kalabilir: Kuaförde Saç Bakımı Yaptırmak

Kuru ve yıpranmış saçlar kimi zaman hava şartlarından, kirlilikten ortaya çıkabilmektedir. Ancak en ağır saç yıpranmaları genellikle saça yapılan uygulamalardan dolayı olmaktadır. Örneğin saç boyamak, sürekli saça ısı uygulamak. Bu tarz durumlarda saçın çoğu zaman güçsüzleştiği, döküldüğü görülmektedir.

gunluk-sac-bakimi

İstenmeyen saç görünümü sonrası yıpranmış saçlar için evde günlük saç bakımı araştırılsa da bu durum yetersiz kalabilmektedir. Yetersiz kalması profesyonel yöntemler kullanılmamasından kaynaklanır. Saçınız kopuyor ve çok sık dökülüyorsa alanında uzman olan bir kişi tarafından bakımınızı yaptırmak daha doğru olacaktır.

Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Saç bakım rutini kullanılacak yönteme göre belirli süre aralıklarıyla gerçekleştirilmelidir. Zeytinyağı gibi çok yağlı ve özellikle yağlı ciltler için sorun yaratacak bir maske uygulayacaksanız haftada sadece 1 kere uygulamalısınız. Ancak daha hafif yağlar kullanacaksanız ya da ilk başta bahsedilen sıcaklık durumuna dikkat edecekseniz haftanın her günü uygulayabilirsiniz. En makul görünen aralık 2-3 gün aralığında gerçekleşmektedir.

gunluk-sac-bakimi

Saç bakımı dahil güzellik ile alakalı tüm alanlarda uzman olmak ister miydiniz? Üniversite bölümleri güzellik alanında uzmanlaşmak isteyenler için oluşturulmuştur. Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölüm Puanları 2021 yazımızdan bölüm puanlarını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölümün hangi konuları kapsadığını da öğrenerek tercihlerinizde yer verebilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap