1. Ana Sayfa
  2. Güzellik

Dudak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Dudak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?
+ - 0

Dudak bakımı evde yapılabilen, basit adımların izlenmesiyle elde edilebilecek bir işlemdir. Cilt bakımı erkek kadın demeden herkesin dikkat ettiği bir unsurdur. Fakat özellikte yüzde dudakların bakımına dair ciddi bir eksiklik söz konusu olmaktadır. Halbuki yapılacak basit işlemler ile evde dudak bakımı kolaylıkla halledebilmektedir.

Dudak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Dudak bakımı evde yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken temel bir unsur bulunmaktadır. Bahsedilecek olan bu unsur kullanılan malzemelerle alakalıdır. Dudaklarınıza kullandığınız kremler, rujlar, parlatıcıları ve dudak kremlerini gözden geçirmelisiniz. Kullandığınız ya da kullanacağınız bu malzemelerin dudak yapınıza zarar verme olasılığı bulunmaktadır.

dudak-bakimi-evde
Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kimyasal madde içeren ürünlerin uzun vadede cilt, deri ve dudaklara zarar verdiği apaçık bir gerçektir. Tüm bunlar yüzünden kullanılan dudak bakım ürünlerini ve güzellik malzemelerini gerekirse ayırarak tekrar kullanmamak gerekir. Dudak yapınızı bozduğu, aşırı kuruttuğunu düşündüğünüz malzemeleri bir an önce bırakmalısınız. Çünkü dudakların da belirli bir nem miktarına sahip olması gerekiyor.

Doğal Dudak Bakımı Yapma Yöntemleri

Yapılacak dudak bakımı evde bulunan doğal malzemeler ile gerçekleştirildiğinde daha iyi sonuçlar verecektir. Bu yüzden kullanacağınız malzemelerin kolay bulunabilir olması gerekir. Aynı zamanda içerik olarak temiz olması elde edilecek sonucu da doğrudan etkileyecektir. Genelde dudak bakımı için temel birkaç malzeme kullanılır. Dudaklara iyi geldiği de bilinmektedir.

1- Kahveli Dudak Peelingi

Türk kahvesi telvesi cilt bakımında da kullanılan bir unsurken dudaklar için de tercih edilmektedir. Ciltte yumuşatıcı etki bırakır. Dudakta da gerginlik değil rahatlama, telvelerin ufak parçaları sayesinde ölü deriyi kaldırması hedeflenmektedir. İçtiğiniz kahve telvelerini dudaklarınıza sürerek hafif masaj yapınız. Daha sonra ılık su ile durulayın.

2- Ballı Dudak Peelingi Evde Deneyin

dudak-bakimi-evde

Balın fiziksel olarak sağlığa etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Ancak sadece yiyerek değil, dudak bakımı evde yapabilmek için de değerlendirebilirsiniz. Sadece bir kaşık bal bile tüm ihtiyaçlarınıza yetecektir. Balı alın ve dudaklarınıza sürün. Çok ince ancak çok da kalın bir tabaka olmasın. Yarım saat kadar beklettikten sonra durulayın. Yumuşadığını ve cildin yenilendiğini göreceksiniz.

3- Dudak Peelingi Evde Balsız Tarif | Dudak Bakımı Evde Şeker ile Mümkün!

Nane yağı, şeker ve zeytinyağı üçlüsü bal olmadan da dudaklarınız için iyi gelecektir. Nane yağı ferahlık katacaktır ancak bulamazsanız zeytinyağı ve şeker ile de peelingi uygulayabilirsiniz. Fakat yağlı bir cilde sahipseniz, zeytinyağı kullanırken dikkatli olmak da fayda var. Aksi takdirde dudak çevrenizde sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olabilirsiniz.

4- Dudak Dolgunlaştirici Peeling

Dolgun dudak bakımı evde yapabilmek için bir miktar kabartma tozu ve zeytinyağı gerekecektir. Zeytinyağı yerine hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Kabartma tozunu bir paket değil yarım paket ve daha az da kullanabilirsiniz. Zeytinyağını kabartma tozunu macun hale getirene kadar koyun. Macun kıvamını aldıktan sonra dudaklarınıza uygulayın.

Dudak Peelingi Faydaları Nelerdir?

Evde dudak bakımı yaparken peeling tercihini kullanırsanız birçok avantajdan yararlanmanız mümkün olacaktır. Temelde dudakların elbette iyi görünmesi bulunmaktadır. Estetik görünümü elde etmek için ise birçok değişiklik meydana gelir.

1- Daha Canlı Dudak Görünümü

dudak-bakimi-evde

Peeling yaparken dudaklarınızdaki sinirleri harekete geçirirsiniz. Kan dolaşımının da hızlanması, dudak kaslarının hareket etmesi ile birlikte renginde değişim meydana gelir. Doğal ve daha canlı bir renge kavuştuğunuzu siz de dudak bakımı evde peeling yaparak gözlemleyebilirsiniz.

2- Ölü Derilerden Kurtulma

Ölü derilerin belirli zaman aralıklarında ciltten ayrılması gerekir. Ciltte de geçerli olan bu durumu dudaklarda sağlamak adına küçük parçalardan oluşan peelingleri uygulamak yeterli olacaktır. Uygulama esnasında çok bastırarak yapmaya devam etmelisiniz. Uygulamanızı belirli periyotlarla gerçekleştirdiğinizde yeni dudak cildinize kavuşabilirsiniz.

3- Dudak Çatlamalarını ve Yaraları Önler

Dudak bakımını belirli sürelerde sürekli olarak yapmak özellikle soğuk aylarda oluşan dudak çatlaklarını önleyecektir. Daha sağlıklı dudaklara, dudak bakımı evde bulunan doğal malzemelerle elde edebilirsiniz. Düzenli dudak bakımın çatlak, yara oluşumunu engellediği bilinmektedir. Bu yüzden aksatılmadan haftada 1-2 defa yapılması gerekir.

4- Sağlıklı ve Estetik Dudaklar

Ölü derilerin ortadan kaldırılması, dudak çatlamasının önüne geçilmesi ve dudakta kan dolaşımını hızlandırmak estetik bir dudak görünümünü ortaya çıkarır. Uzun vadede daha sağlıklı dudaklarınızın olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Genel olarak da dudak dolgunlaştırıcı peelingleri uygulayarak kısa vadeli de olsa dudak yapınızda değişimi meydana getirebilirsiniz.

dudak-bakimi-evde

Dudak,  ağız ve diş alanına direkt etki eden yerlerden birisidir. Dudak görünümünün iyi olması kadar diş sağlığı da oldukça önemlidir. Estetik bir görünüm için genelde kaplama yapılmaktadır. 2 Adımda Diş Kaplama Nasıl Yapılır yazımıza bakarak kaplama hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap