İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Beyne İyi Gelen Besinler için 9 Mucizevi Öneri!

Beyne İyi Gelen Besinler için 9 Mucizevi Öneri!
+ - 0

Beyne iyi gelen besinler sayesinde daha iyi bir yaşam şartına sahip olabilirsiniz. Şüphesiz ki beyin tüm organların başında yer alıyor. Kalp dahil tüm organların işleyiş sürecine, hareket kabiliyetine sahiptir. Beyinden oluşturulan komut sinirler olmasaydı ne insan hareket edebilirdi ne de organlar istenen düzeyde çalışma gösterirdi. İşte sırf bu yüzden beyin iyi bakılması gereken organların başında yer alıyor. Peki beyne iyi gelen besinler hangileri?

Beyne İyi Gelen Besinler Listesi!

Beyne iyi gelen besinler listesinde birçok besini saymak mümkündür. Ancak genelde bu besinlerin beyne olan faydasından habersiz olarak tüketim sağlanmaktadır. Tam tersi durumda da birçok kişi mutfağında bu besinlere yer vermemektedir. Kolaylıkla elde edebileceğiniz besinleri kısa sürede mutfağınızda yer vermelisiniz. Beyin sağlığı için tüketmeniz gereken besinler ise işte şöyle:

1- Yaban Mersini

beyne-iyi-gelen-besinler

Beyne ne iyi gelir diye merak ediyorsanız ilk sırada yaban mersinini göreceksiniz. Hafızaya iyi gelen besinler arasında bulunmasının yanı sıra çoğu konuda da yardımı bulunmaktadır. İçerisinde yüksek miktarda antioksidan ve antosiyan bulunmaktadır. İçeriği neticesinde beyni stres durumlarından uzak tutarak korur. Stresi yönetebilme kabiliyeti verir. Böylece ekstra stresin kişiye zarar vermesine engel olunur.

2- Somon

Balık ürünleri arasında yer alan somon sadece beyne iyi gelen besinler arasında bulunmaz. Aynı zamanda kalbe iyi gelen besinler arasında da bulunmaktadır. Hafızayı güçlendirmek için genelde B12 takviyesi gerekir. B12 düşüklüğü yaşayanlara da balık ve balık ürünleri tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir. Beyinde yer alan hücrelerinizi beslemek ve vitamin değerlerinizi arttırmak adına somon tüketiminizi gözden geçirebilirsiniz.

3- Zerdeçal

Beyin için faydalı 5 yiyecek arasında bulunması ve ilk sıralarda yer alması gerekenler listesinde zerdeçal da bulunmaktadır. Çok güçlü antioksidan örneği olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda gerçekleşen araştırmalar sonucunda beyin hücrelerinin ölümüne sebep olan plakların oluşumuna engel olduğu da ortaya koyulmuştur. Beyin hücresini koruyan, beyne iyi gelen besinler arasında zerdeçalı yemeklerinize mutlaka eklemelisiniz.

4- Muz

beyne-iyi-gelen-besinler

Beyin için alınması gereken temel vitamin grubu B vitamini olmaktadır. Bu yüzden nörolojik hastalıklara iyi gelen yiyecekler listesinde B vitaminini bolca içeren yiyeceklerin bulunduğunu görürsünüz. Vitamin grubunda en çok B12 ve bulunan balıklar bilinse de bununla sınırlı değildir. Muz temel bir B vitamini örneğidir. Muzun tüketimi belirli sıklıklarla gerçekleştirilmelidir. Ancak aşırıya kaçmadan kontrollü yapılmalıdır.

5- Avokado

Diyetlerin vazgeçilmezi olarak bilinen Avokado aynı zamanda beyne iyi gelen besinler arasında da yer alır. K vitaminidir ve antioksidan özellik taşır. Özellikle folik asit sahibidir. Bu asit sayesinde kanın pıhtı atmasını önler. Beyinde kan pıhtılaşmasına engel olarak inmelerin de önüne geçmiş olur. Kahvaltılarınızda az miktarda da olsa yer verebilirsiniz.

6- Brokoli

Türk mutfağında görmeye çok da alışık olmadığımız brokoli K vitamini deposudur. K vitaminini beyin hücrelerini koruduğu bilinmektedir. Aynı zamanda brokoli, beyin hastalıklarına iyi gelen şifalı bitkiler arasında yer alır. Çünkü zarar görmüş beyin hücrelerinin yerine yeni hücrelerin oluşmasında yardımcı olur. Üretim aşamasında kolaylık sağlar.

7- Pancar

beyne-iyi-gelen-besinler
Beyne İyi Gelen Besinler

Sınavda beyni çalıştıran yiyecekler arasında pancar bulunuyor. Sınav, spor gibi yüksek enerji harcanması gereken noktalarda güzel bir destekleyici olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda pancar inflamasyonu da azaltıyor. Beyne iletilen kan akışının düzenli olmasına yardımcı da olduğu söyleniyor. Zihinsel performanslarda bu sayede daha iyi sonuçlar elde edebilmek mümkün oluyor.

8- Badem

Beyne iyi gelen besinler sadece sebze ve balık ürünlerinden oluşmuyor. Beyne iyi gelen kuruyemiş ürünleri de elbette mevcuttur. Çiğ kuruyemişler beyin için temel yakıt kaynağı olmaktadır. Badem de bunların başında yer alıyor. Günde belirli bir miktarda badem tüketimi beynin performansında artışa sebep oluyor. Sadece performans olarak değil genel zaman diliminde sağlığına da katkı sağlıyor.

9- Beyne İyi Gelen Besinler: Ceviz

Beyinden bahsedip cevizden bahsetmemek olmaz. Beyne olan görsel benzerliği ile yıllardır adından söz ettiriyor ancak bu yanlış da değil. Ceviz beyne iyi gelen besinler nelerdir sorusu için verilebilecek bir cevap niteliğini taşıyor. Siz de gün içinde az miktarda ceviz tüketerek farkları gözlemleyebilirsiniz. Beyne badem gibi bir yakıt görevini üstlenmektedir. Stresten koruyucu etkisi de ayrıca bulunuyor. Bilişsel gerilemeyi yaşlılıkta en aza indiriyor.

Beyin organların yönetiminden, hareket kabiliyetinden sorumlu bir kontrol mercii olarak karşımıza çıkıyor. Beyin kadar öneme sahip organlardan diğeri de şüphesiz kalp oluyor. Kalp ve beyin sağlığına dikkat edilmediği müddetçe ileri yaşlarda özellikle ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler:11 Altın Değerinde Yiyecek yazımızdan kalp sağlığınız için bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap