1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler:11 Altın Değerinde Yiyecek!

Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler:11 Altın Değerinde Yiyecek!
+ - 0

Kalp dostu, kalp sağlığına iyi gelen besinler sayesinde daha sağlıklı bir yaşam mümkün! Eğer beslenmenize dikkat etmezseniz çok genç yaşlarda dahi kalp hastası olabilirsiniz. Kalp ve damar sağlığına iyi gelen besinler sadece kalp hastaları değil herkes yemelidir. Çünkü kalp hastası olmamak adına önlem almak temel amaç olmalıdır. Gelin birlikte kalp hastalığına iyi gelen besinler neler birlikte inceleyelim.

Kalp Hastalığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kalbi onaran besinler kalpte mevcut olarak bulunan kimi sorunlara iyi gelebilir. Kalp kapakçıkları, damar tıkanıkları ya da çarpıntılar için iyi gelen birçok besin ve içecek vardır. İlaç kullanımı önemli olsa da kalp sağlığına iyi gelen besinler sayesinde doğal yönden koruma da sağlayabilirsiniz. Yazının devamındaki besinler sayesinde artık daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

1- Balık ve Balık Ürünleri

Omega-3 temelde beyne iyi gelen besinler olarak bilinse de kalp sağlığına iyi gelen besinler arasında da bulunmaktadır. Omega 3 tüketimi kalp için oldukça önemlidir. Kalbin daha sağlıklı ve doğru çalışmasına sebep olur. Ancak bununla da kalmayarak mevcut sorunları onardığı da bilinmektedir. Çarpıntılarınız ya da damar rahatsızlıklarınız varsa mutlaka haftada belirli miktarda tüketmelisiniz.

2- Keten Tohumu

kalp-sagligina-iyi-gelen-besinler

Kalbe ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, temel tüketim besinleriniz arasında lifli gıdalar bulunmaktadır. Kalbin iyi çalışması için sindirimi zor olmayan besinler tercih edilmelidir. En kolay sindirime sahip besinlerde yüksek miktarda lifli olmaktadır. Keten tohumu da kalp ve damar sağlığına iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır. Keten tohumunu direkt olarak tüketebileceğiniz gibi yoğurda da katarak yiyebilirsiniz. Ayrıca mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna da cevap olarak verilebilmektedir.

3- Yeşil Çay

Kalbe iyi gelen yiyecekler ve içecekler bulunuyor. İçecekler arasında yeşil çay bulunuyor. Yeşil çayların birçok hastalık ya da duruma karşı çözüm olarak kullanıldığı biliniyor. Siyah yani normal çaya nazaran yeşil çay tüketiminizi arttırmalısınız. Çünkü normal çayın yüksek miktarda kalp çarpıntısı yaptığı biliniyor. Çarpıntı şikayetleriniz giderek artıyorsa mutlaka yeşil çay tüketimine başlamalısınız. Kalp sağlığına iyi gelen besinler ve içecekler arasında neredeyse tüm yeşil çaylar bulunmaktadır.

4- Yulaf Ezmesi

kalp-sagligina-iyi-gelen-besinler

Damarlara iyi gelen yiyecekler arasında lifli gıdaların olduğunu bahsetmiştik. Diyetlerde de yüksek lif değerlerinden dolayı yulaf ezmesi sık sık tercih edilir. Tok tutma ve zayıflatmaya yarasa da kalp hastalıklarınıza da iyi gelecektir. Hasta olmanıza da engel olacak beslenme imkânına sahiptir.

5- Kırmızı Biber

Kalp sağlığına iyi gelen besinler başlıca kırmızı olarak bulunanlardır. Sebzelerin zararlarından bahsetmek neredeyse imkânsızdır. Kırmızı renkte bulunan sebzelerin ise özel olarak kalbe iyi geldiği kanıtlanmıştır. Kırmızı biberi yemeklerinizde ya da kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz.

6- Domates

kalp-sagligina-iyi-gelen-besinler

Zengin potasyum kaynağı olan domatesin hem kalp sağlığına iyi gelen besinler hem de kalbe iyi gelen içecekler arasında sayabiliriz. Domatesi direkt olarak tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda suyunu da tüketebilirsiniz. Fakat domates tüketirken tuz eklememeye ya da tuzu kontrollü tüketmeye dikkat etmelisiniz.

7- Badem

Kalbe iyi gelen kuruyemiş listesi de bulunmaktadır. Kalp sağlığına iyi gelen besinler içinde doğal yağların bulunması gerekiyor. Katı yağ tüketimi kalp damarlarının direkt olarak dolmasına, tıkanmasına sebep olur. Bu yüzden vücudun ihtiyacı olan yağların doğal besinlerden alınması gerekiyor. Badem kalbe iyi gelen kuruyemiş olarak bilinir ve doğal yağlar içerir.

8- Ispanak

kalp-sagligina-iyi-gelen-besinler

Potasyum tüketimi hem kalp hem de beyin sağlığı için gereklidir. Ispanak kalp sağlığına iyi gelen besinler arasında yer alır. Yeşil sebzelerin tüketimi gün içerisinde yemek ya da direkt olarak tercih edilebilir. Gerekli vitaminleri alabilmeniz için ıspanak yerken yoğurt tüketmemelisiniz.

9- Çilek

Kalbe iyi gelen meyve suyu doğal yollarla hazırlanabilir. Çilek suyu çok olmasa da meyveyi mutfak robotu sayesinde parçalayarak smoothie haline getirebilirsiniz. Çilek doğal şekerin bulunduğu ve az miktarda olduğu nadir meyveler arasındadır. Siz de kalp ve damar sağlığına iyi gelen besinler arasında yer alan çilek tüketimine yönelebilirsiniz.

10- Nohut

kalp-sagligina-iyi-gelen-besinler
Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Az yağlı ve salça ile yaptığınız nohut yemeği, kalp sağlığına iyi gelen besinler arasındadır. Nohutu sadece yemek olarak değil salatalarınızda da kullanabilirsiniz. Bakliyatlar protein de içerir aynı zamanda yüksek lif miktarında da olabilirsiniz. B vitamini de almak isterseniz nohutu sık sık tüketebilirsiniz.

11- Kalp Sağlığına İyi Gelen Besinler: Avokado!

Kalp sağlığına iyi gelen besinler listesinde baş sırada avokado bulunur. Doymamış yağ ve asit içermesinden dolayı oldukça temiz bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden diyetlerde de diyetisyenler tarafından sık sık önerilmektedir. Avokadolarınızı çoğu zaman ara öğün ya da kahvaltılarınızda tercih edebilirsiniz.

Avokadoyu kahvaltılarınızda farklı tarifler içerisinde tüketebileceğinizi biliyor musunuz? Alışık olunmayan bir tat olsa da doğru tarifler ile sevebileceğinize eminiz. Pratik Avakadolu Kahvaltı Tarifi için 7 Leziz Öneri yazımıza bakarak bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap