1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Çiğ Fındık Faydaları ve 9 Mucizevi Etkisi!

Çiğ Fındık Faydaları ve 9 Mucizevi Etkisi!
+ - 0

Çiğ fındık faydaları ve zararları sevenleri tarafından merak edilir. Fındık öyle ki lezzettir ki kimi ağaçtan topladığı gibi çiğ olarak tüketikir kimi ise kavrulmuşunu sever. Her damak zevkine uygun olarak tüketime sunulabilmektedir. Elbette çiğ fındık faydaları ile kavrulmuş fındık faydaları değişecektir. Fakat her iki durumda da belirli, kontrollü fındık tüketimi yapmak gerekmektedir.

Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Fındık ile konuşmaya başlamak aslında çok uzun bir bilgi akışını gerektirecektir. Ülkemizde Doğu Karadeniz başta olmak üzere Karadeniz’in tamamı ve Marmara bölgesinde kimi şehirlerde yetişmektedir. Fakat en kaliteli olanları Karadeniz’den çıkmaktadır. Hatta dünya devi markalar tarafından bu kaliteli fındıklar satın alınarak kullanılır. Geçmişten günümüze büyükler tarafından çiğ fındık faydaları ve zararları anlatılır. Peki gerçekten taze fındık faydaları nelerdir?

1- Bağışıklık Dostu

Bağışıklık sisteminin güçlü olması özellikle salgın döneminde en çok konuşulan başlıklardan birisi haline geldi. Çiğ fındık da aslında temelde bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak tüketilebilir. İçeriğinde E vitamini bulunuyor. E vitamini kan hücrelerinin azalması ve parçalanmasını önler. Bu da anemi riskini de azaltarak bağışıklığı güçlü tutar.

2- Diyetlerin Vazgeçilmezi

Çiğ fındık tüketimi diyetlerde özellikle bulunuyor. Diyetisyenler tarafından da kontrollü tüketilmesi karşılığında önerilmektedir. Çiğ fındık faydaları hakkında bilginin olması diyette tüketimine izin verilmesine sebep oluyor. Çünkü fındık tüketimi kişinin tok hissetmesine neden olacaktır. Bu gerçek bir tokluktur. Ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir.

3- Beyin Sinirlerini Sağlamlaştırır

Fındığın senelerdir beyne iyi geldiğine dair toplumda da konuşulmaktadır. Aslında bu bilgi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ve sırf bu yüzden günde ne kadar fındık yemeli tartışması bile oluşur. Günde 1 avuç fındık yemek bu faydaları sağlama da etkilidir. İçerisinde bulunan B6, beyin sinirlerinin iletiminde hız kazandıran miyelin kılıfını koruma da yardımcı olur. Aynı zamanda seratonin, uyku hormonu melatonin ve vucüdun savaş kaç hormonu olarak bilinen epinefrin oluşumunda da etkilidir.

4- Diyabete Karşı Savaşır

cig-findik-faydalari

Diyabet son zamanlarda en sık görülen hastalıkların başında yer almaktadır ve toplumu ciddi anlamda tehdit eder. Her gün fındık yemenin faydaları arasında diyabet riskini azaltması bulunuyor. Glukoz ihtiyacını kontrol altına alır, fazla glukoz ihtiyacına dur der. Böylece kan şekerini dengeleyerek insan sağlığını korumak çiğ fındık faydaları arasında bulunur.

5- Kolestrolü Kontrol Altına Alır

Cevizin faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesi bulunuyor. Ceviz kadar aynı zamanda fındıkta kalp sağlığı için iyi gelir. Kolestrol dengesini korur. Kötü kolestrolü düşürürken iyi kolestrolün yükselmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte kalp krizi geçirme riskini azalttığı için buna bağlı ölümlerin önüne geçilmesine de sebep olur.

6- Kabızlığa Engel Olur

Fındık oldukça lifli bir besindir. Lifli besinlerin kolay sindirildiği ve herhangi bir sindirim sorunu yaşatmadığı bilinir. Hatta sırf bu yüzden bile diyetlerde tüketilmetkedir. Lifli bir besin olması çiğ fındık faydaları arasında kabızlık sorunu oluşturmaması olarak karşımıza çıkar. Fındık tüketimi ile kabızlık şikayetlerinizi sonlandırabilirsiniz fakat belirli bir miktarda tüketmekte faydar var.

7- Yaşlanmayı Geciktiriyor

cig-findik-faydalari
Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir?

Beyaz fındık faydaları arasında içerisinde yer alan E vitamini sayesinde cilde iyi gelmesi bulunuyor. E vitaminin genel olarak cildi onarıcı, yenileyici ve ölü derilerden kurtarma gibi özellikleri bulunuyor. Fındık güçlü bir antioksidan olduğundan dolayı cilt güzelliğine dair çok ciddi faydaları bulunmaktadır. Yaşlandırmayı geciktirir ve cilt sorunlarına besin yoluyla yardımcı olur. Destekleyici bir gıda olarak tüketilebilir.

8- Çiğ Fındık Faydaları: Beyni Strese Karşı Korur

Stres günümüzün en sık karşılaşılan durumları arasında bulunuyor. Halbuki hamilelikte çiğ fındık faydaları arasında olmakla birlikte her zaman beyni stres gibi faktörlere karşı koruması bulunuyor. Psikolojik sağlamlık elde etmek ve daha sağlıklı bir yaşam için rahatlıkla fındık tüketiminde bulunabilirsiniz. Fiziksel sağlık kadar psikoloji alanında da değerli yemişlerin arasındadır.

9- Kasları Güçlendirir

Fındık gerçek bir magnezyum deposudur. Magnezyumun kasların kontrol edilmesinde rol oynadığı bilinir. Kas kasılması, gerektiği zaman en iyi şekilde kullanılması ya da gerek duyulmadığında dinlendirilmesi gibi işlevleri bulunuyor. Fındık sayesinde alacağınız magnezyum kaslarınızın daha iyi performans sergilemesini sağlar. Kaslar sadece bilinen yönlü kaslar değil kalp kası gibi organlarda da yardımcıdır.

cig-findik-faydalari

Kuşburnu kış aylarında özellikle tüketilen besinlerin başında yer alması gerekiyor. Dilerseniz Kuşburnunun Faydaları ve 8 Mucizevi Etkisi yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap