1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı

Cilt Bakım Yağı Kullanmanın 2 Altın Kuralı!

Cilt Bakım Yağı Kullanmanın 2 Altın Kuralı!
+ - 0

Cilt bakım yağı doğru tercih edildiği müddetçe bebek gibi bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Bakımlar sadece kadınların değil aynı zamanda erkeklerin de vazgeçilmez düzenlerinden birisidir. Güzel görünüme sahip olmanın yanı sıra olduğundan genç ve dinç bir görünüm için cilt bakım yağları kullanmak en doğru seçimler arasında olacaktır. Fakat seçim yaparken cildinize uygun yağları kullanmanız ya da hazırlamanız gerekir. Aksi takdirde yan etkilerle karşılaşmanız mümkündür.

Cilt Bakım Yağları Ne İse Yarar?

Genel olarak konuya girmeden önce yüz bakım yağı ne işe yarar, neden kullanılmalıdır gibi konulara değinmek gerekir. Cilt bakım yağı adından da anlaşılacağı üzere cilde bakım yapmak üzere özel üretilmiş ürünlerdir. Ürünlerin genel olarak vaat ettiği durumlar bulunmakla birlikte ürüne göre farklılaşan avantajları, faydaları da bulunabilmektedir.

1- Cildinizi Nemlendirir

Nemlendirme bir cilt bariyeri için olmazsa olmaz adımları arasında bulunuyor. Nemlendirici kremler kullanarak bu ihtiyacınızı giderebilirken cilt bakım yağı sayesinde hem farklı özellikleri elde edebilir hem de cildinizi nemlendirebilirsiniz. Nemlendirmeyi yapmazsanız yağlı bir cilde sahip olsanız bile cilt bariyeriniz zarar görebilir. Dönemsel olarak pul pul dökülmeler ya da aşırı gerginlikten dolayı kırışıklıklar oluşabilir.

2- Parlaklık Kazandırır

cilt-bakim-yagi-kullanmak

Parlak görünüm yağlı görünüm ile karıştırılmamalı. Yağlı ciltler özellikle parlak görünüm konusunda ihtiyaç duymayabilir ancak yağdan kaynaklanan parlaklık istenen bir şey değildir. Cilt bakım yağları sayesinde sahip olacağınız parlaklık olması gereken düzeyde ve cilde ağırlık yapmayacak şekilde gerçekleşir. Özellikle karma ve kuru ciltlerin daha sağlıklı görünüm kazanmasını sağlar.

3- Canlı ve Zinde Görünüm

Yaşlanmak şüphesiz birçok kişinin korkulu rüyası olmaktadır. Hele bir de genç olmanıza rağmen psikolojik, stres ve kötü hava koşullarından cildiniz çöktüyse vay halinize! Ancak sırf bunun için yaşınıza uygun üretilmiş cilt bakım yağı markalarını tercih ederek cildinizi yenileyebilirsiniz. Cildinizin nemlenmesi, parlaklık kazanması ile birlikte kimi zaman bazı markalar kırışıklıklara bile iyi gelir. Canlanmış ve daha dinç bir yüze böylece sahip olabilirsiniz.

Cilt Bakım Yağları Nasıl Kullanılır?

Cilt bakım yağı farklı markalar tarafından üretilmektedir. Üretilen ürünün içeriği, kullanım yaşına göre kullanım standartları değişiklik gösterebilir. Fakat bu ürünleri yoğunluğuna göre ikiye ayırarak doğru kullanım şekillerinden bahsedebilmek mümkündür. Gündüz kullanım olarak önerilen cilt bakım yağlarını:

 • Cildinizi temizleyin.
 • İyice durulayın.
 • Birkaç damla bakım yağını cildinize sürün.
 • Tamamen emene kadar cildinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

cilt-bakim-yagi-kullanmak

Ancak kimi cilt bakım yağları gece kullanıma uygundur ve içeriği oldukça yoğundur. İçeriğinin yoğun olması sık kullanım için asla uygun olmayabilir. Gece bakım kremleri olarak düşünmeniz mümkündür. Bu aşamada yapmanız gereken yine temiz ve kurulanmış bir cilde haftada sadece 1 ya da duruma göre 2 kere gece uygulayarak kullanabilirsiniz. Fazla kullanım cildinize zarar verebilir.

Cilt için En İyi Yağ Hangisi? Yüz Bakım Yağı Önerileri

Cildinize uygun seçebileceğin cilt bakım yağı markaları günümüzde giderek artmaktadır. Satın almadan önce; cildinize uygun olup olmaması, fiyatı ve içeriğine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde amacınıza ulaşmanız sizin için zor olabilir. Her cilde neredeyse uygunluk gösterecek cilt bakım yağları listesini sizler için oluşturduk.

Boom Butter Cilt Bakım Yağı

Son zamanların en ünlü markaları arasında Boom Butter bulunmaktadır. Cilt bakım yağı ve saç bakım yağı olarak piyasaya sürülmüştür. İçeriğinde bulunan 7 farklı vitamin ile kişilerin istediği tüm amaçları tek bir yağ ile giderebilmenin mümkün olduğunu savunuyor. Aslında Boom Butter cilt bakım yağı kullananlar da bu yönde olumlu yorumları beraberinde getiriyor. Özellikle derin nemlendirme isteyenler oldukça mutlu görünüyor.

cilt-bakim-yagi-kullanmak

Boom Butter içerik açısından yedi vitaminini ön planda tutarak satışa sunuluyor. E-ticaret sitelerinde en çok satılan ve önerilen yağlar arasında çoktan girdi bile! İçeriğinde bulunan yağlar:

 • Buğday yağı,
 • Jojoba yağı,
 • Kayısı yağı,
 • Zeytinyağı,
 • Avokado yağı,
 • Hindistan cevizi yağı,
 • Shae butter mevcuttur.

Siz de yorumları ve içeriğini daha derin araştırarak, Boom Butter cilt bakım yağı kullanmaya başlayabilirsiniz. İster duştan sonra ister günlük kullanım olarak uygulanabilmektedir.

Bio Oil Cilt Bakım Yağı

125 ml boyutunda satışa sunulan Bio Oil cilt bakım yağı en az Boom Butter kadar satışa sunulmaktadır. Boom Butter cilt bakım yağı ile kıyaslandığında kişilerin kırışıklık giderme, çatlakları giderme, cilt lekeleri, yaşlanma ve nem kaybı gibi sorunlara çözüm üretmektedir. Fiyat olarak kıyaslandığında ise daha pahalı olduğu görülüyor. Kullanım önerisi arasında en az 3 üç ay boyunca ve günde 2 kere uygulama bulunuyor.

Procsin Cilt Bakım Yağı

cilt-bakim-yagi-kullanmak
Cilt Bakım Yağı Listesi!

Boom Butter cilt bakım yağı Herbal Science tarafından piyasaya sürülmektedir. Procsin cilt bakım yağı da aynı marka tarafından piyasaya sürülmektedir. Yalnız Procsin içerisinde birden fazla cilt bakım yağları bulunuyor. Clinoil cilt bakım yağı cilt sıkılaştırıcı ve cilt yenileyici olarak, Procsin yaşlanma karşıtı yağı yaşlanmayı yavaşlatmasıyla kullanılmaktadır. Procsin’e ait leke ve kırışıklık giderici, göz altı serum yağı, kaş kirpik yağı ve kolajen takviyesi de aynı zamanda bulunuyor.

Arifoğlu Yüz Bakım Yağları

Arifoğlu markası tarafından daha çok doğal bakım yağları satışa sunuluyor. Kantaron yağları da bunlardan bazılarıdır. Sarı kantaron ve kırmızı kantaron yağları sadece cilt faydası sağlamaz. Ciltte yer alan egzamaya iyi gelir, yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda cildin beyazlaştırılması adına da kullananları oldukça çoktur. Bebeklerin pişik tedavisinde bile kullananlar bulunuyor.

Clinique Smart Oil

Cilt bakım konusunda kendisini kanıtlamış Clinique markasına ait en çok satılan cilt bakım yağı arasında bulunuyor. Ağır kalan bir yağa sahip değil aynı zamanda özellikle sorunlu bölgelere odaklanması da mevcut. Sorunlu bölgenin cilt bariyerini iyileştirerek kısa sürede kişilere istenen sonucu almayı sağlayacaktır.

Cilt için Hangi Yağlar Karıştırılır? Cilt Bakım Yağı Hazırlama

cilt-bakim-yagi-kullanmak

Doğal bakım yağları oluşturmak için gerekli yağları, vitaminleri temin etmeniz yeterli olacaktır. Belirli oranlarda kattıktan sonra kendi yağınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. İçeriğine güvenmediğiniz yüz yağları için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Cilt bakım yağları içinde bulunan; E ve A vitaminlerini ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda lavanta, jojoba, kayısı, hindistancevizi yağlarını da mutlaka eklemelisiniz.

Yüz Masaj Yağları Fiyatı Ne Kadar?

Cilt güzellik sektöründe fiyatların çok değişiklik gösterdiği herkes tarafından bilinmektedir. Yüz masaj yağları için belirli bir fiyat vermek bu yüzden zordur. Tercih edeceğiniz markaya göre değişim olacaktır. Örneğin Arifoğlu 20 ml yağları 25 TL olarak sunuluyor. Ancak diğer taraftan Bio Oil cilt bakım yağı indirimli olarak 85 TL fiyat ile bulabilirsiniz.

Yüzünüzde en çok dikkat eden yerlerin başında göz ve kirpikler geliyor. Gözünüzde yapabileceğiniz en güzel değişim kirpiklerinize yapacağınız bakım olacaktır. Kirpik bakımı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Kirpik Uzatmak için Evde Yapılabilecekler Arasında 7 Altın Kural yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap