İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Hücrelerin Genç Kalması için Uygulayabileceğiniz 6 Sır!

Hücrelerin Genç Kalması için Uygulayabileceğiniz 6 Sır!
+ - 0

Hücrelerin genç kalması için neler yapılabilir hiç düşündünüz mü? İnsanlar için genç ve güzel görünmek oldukça önemli. Bu isteği hem dışarıdan kişilerin ilgisini çekmek için hem de kendilerini iyi hissetmek için yaparlar. Her yaşta genç kalmayı herkes çok isterdi. Yaşımız ilerledikçe bunun belirginliğini yüzümüzden veya bedenimizden anlaşılsa da yine de hücreleri daha genç tutmak uzmanlara göre mümkün. Hücrelerin genç kalması için yapılması gerekenler adlı yazımızda bunları paylaşacağız.

Genç ve Güzel Kalmanın Sırları Nelerdir?

Genç kalmak mümkün dediğimizde yaşınızdan on ya da yirmi yaş küçüleceğinizi düşünmeyin. Ama yine de gözle anlaşılabilecek bir gençlikten bahsediyoruz. Yaşlarına meydan okuyan olduğu yaşta gibi asla gözükmeyen kadınlar var. Bu kadınlara herkes imrenmektedir. Zor olan spor hareketlerini hiç zorlanmadan yapan ve yaşı 40, 50 olan birçok kadın var. Yüzlerinde yaşlarına göre çok az pürüz bulunmakta. Hücrelerin genç kalması için ne yapılabilir yazımızın içeriğinde bahsediyoruz.

hucrelerin-genc-kalmasi-icin

Bu denli genç kalmayı nasıl başarabiliyorlar? Daha doğrusu şunu soralım, biz kendimize ne gibi bakımlar uyguluyoruz? Genelde saç ve yüz bakımı ile sınırlı tutuyoruz kendimizi. Yaşına göre genç görünen kadınlar başka bakım kürleri ve sırları da kullanmaktadır. Hücrelerin genç kalması için yapılması gerekenler konusunu ve bu sırlar neler uzmanlar tarafından açıklananlara göre yorumlayacağız. Kadınların en şikâyetçi olduğu konulardan biri de yaşın 30’a ulaşmadan kırışıklıkların oluşması ve merdiveni dahi zorluklarla çıkmasıdır. Hücrelerin genç kalması için ne yapılması gerekir?

Hücrelerin Genç Kalması için Ne Yapılmalı?

Genç kalmanın sırlarında tüm vücut organlarımızın ayrı birer yeri vardır. Mesela beyin; stresten ve sıkıntıdan uzak durduğumuzda hücrelerimiz zarar görüyor. Hücrelerin genç kalması için beynin sinir hücrelerinin her gün çalışması gerekmektedir. Beynin formda kalması için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz.

hucrelerin-genc-kalmasi-icin

Akciğer enfeksiyonundan uzak durmak için ananas tüketebiliriz. Egzersiz yaparak da akciğerlerimizi hastalıklardan koruyabiliriz. Kalp sorunlarından kaçınmak için de stres ve sıkıntılardan uzak durmalıyız. Karaciğerimiz için de alkol tüketmemeliyiz. Karaciğer için elma tüketimi sağlayabiliriz. Hücrelerin genç kalması için yapılması gerekenler dediğimizde tüm bu dediklerimizi uygulayabilirsiniz.

1- Hücreleri Yenilenmesini Hızlandıran Besinler

Genç kalmak sadece cilt bakımı ile olabilecek bir durum değildir. Bu durumu daha geniş ve detaylı düşünerek tüm organlarımızı ele almalıyız. Meyve tüketimine dikkat etmeliyiz. D vitamini kemikleri güçlendirir ve genç kalmaya yardım eder. Kemik erime hastalığının da riskini yarı yarıya azaltır. Hücrelerin genç kalması için kalbe, akciğere, karaciğere, cilde iyi gelen besinleri yemeliyiz. Ve tabi ki stres sıkıntıdan kaçınmalıyız. Düzenli egzersiz ve spor yapmayı da ihmal etmemeliyiz.

2- Genç Kalmanın Sırları: Zihninizi ve Vücudunuzu Çalıştırın!

Günde bir kez de olsa bulmaca çözmelisiniz. Bulmaca çözmek beyni çalıştırarak fayda sağlar. Alzheimer olma riskinizi yüzde on iki kadar düşürür ve hafızayı güçlendirir. Günlük bir şekilde yürüyüş yapmanız kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamakla beraber alınan oksijeni de arttırmaktadır. Hücrelerin genç kalması için yapılması gerekenler listemizde devam etmekteyiz.

Stres ve sıkıntıdan uzak durmanızın gerektiğini söylemiştik. Yoga yapmak stresten kaçmaya yardım eder ve tavsiye edilir. Nefes egzersizleri eşliğinde yapılan yoga, beyninde gelişmesi için yarar sağlar. Diş hastalıklarının da erken fark edilmesi ve önlenmesi için üç ayda bir dişçiye diş kontrolüne gidilmesi önerilir. Diş eti ve diş hastalıkları, yaralar kanser belirtisi olarak sayılabiliyor. Kendimiz anlayamayacağımız için kontrol şarttır.

hucrelerin-genc-kalmasi-icin
Hücrelerin Genç Kalması için Neler Yapılabilir?

Hücrelerin genç kalması için güneşten D vitamini almanın vücudumuz için iyi olacağını biliyoruz. Ama bu işlemi cildimize zarar vermeden yapmalıyız. Güneş kremi sürerseniz yararlı ışınlarla beraber gelen zararlı ışınların önüne geçmiş olacaksınız. Güneşte yeteri kadar durmalısınız, fazla kalırsanız kanser riskinizi arttırmakla beraber cildinde kırışmasına sebep olursunuz. Tüm bu tavsiyelerin yanı sıra mutlu olmaya ve gülmeye özen gösterin. Kahkaha atmak ve mutlu hissetmek vücuda yarar sağlıyor.

Hücrelerin genç kalması için yapılması gerekenler dendiğinde, uykunuzu yeteri kadar almanız akla gelir. Uykunuzu kaçıran sebeplerden uzak durmalısınız. Saat 17.00’dan sonra kahve içmemeli, kafein almamalısınız. Uykuyu yeteri kadar ve düzenli bir şekilde almak genç kalmayı oldukça yarar sağlar. Alkol tüketmekte karaciğere zarar verdiği için genç kalmayı önler.

Genç kalmak ve görünmek için önemli şeylerden biri de kilonuzdur. Hücrelerin genç kalması için, kilonuzu korumak adına karbonhidrat tüketiminize dikkat etmelisiniz. Fazla alınan kiloların sağlığınıza zarar vermesi ile beraber genç görünmenizin olasılığını da azaltır. Genç kalmak için en önemli şey vücudunuzun sağlıklı olmasıdır. Bunun dışında yapacağınız bakımlarda olasılığınızı arttırır.

3- Hücrelerin Genç Kalması için Cildi Gençleştiren Bitki Çayları

Hem vücudunuza hem de cildinize fayda sağlayan bitki çaylarına aktarlardan veya marketlerden kolayca ulaşabilirsiniz. Hücrelerin genç kalması için ve cildi gençleştirmek için kullanım sağlayabileceğiniz çaylar şu şekildedir:

  • Nane çayı
  • Papatya çayı
  • Zencefil çayı
  • Roybos çayı
  • Adaçayı
  • Kuşburnu çayı
  • Melisa çayı şeklindedir.

4- Hücreleri Yenileyen Müthiş Meyve

hucrelerin-genc-kalmasi-icin

Hücrelerin genç kalması için yenmesi gereken bir meyve vardır. İncir bu meyvenin tam kendisidir. Ülkemizde bol bol üretilen ve hatta dünyaya satışta ilk 3 içerisinde yer aldığımız bu meyveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yüksek derecede protein ve vitamin içeren incirin hücreleri yenilediği söylenmiştir. Faydaları saymakla bitmeyecek düzeydedir. İncirin bağırsağı çalıştırma özelliği de bulunur. Eğer herhangi bir alerjiniz yoksa rahatlıkla tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.

Yüzümün Genç Görünmesi İçin Ne Yapmalıyım? Hücre Yenilenmesi Nasıl Hızlanır?

Yüzümüze yapacağımız bakımdan önce düzenli bir şekilde su ile yıkamak gerekir. Yüzümüzü yıkarken sabun da kullanabiliriz ama aşırıya kaçmamak koşulu ile. Hücrelerin genç kalması için her bakımı yeteri kadar yapmalıyız. Yüzümüzdeki yağların cildimize faydası vardır sürekli bir şekilde sabun ile yüzümüzü yıkarsak cildimizin yağlardan faydalanmasına izin vermeyiz.

hucrelerin-genc-kalmasi-icin

Yüzümüzü nemlendiriciler ile nemlendirmeyi de ihmal etmemeliyiz. Peeling işleminin de cilde çokça faydası olacaktır. Bol bir şekilde su tüketerek cilde iyi gelecek besinleri de tüketmeliyiz. Vücudumuza oluşan nem dengesi korunduğunda hücre yenilenmesinin olasılığı da artmış olacaktır. Bu sebeplerden dolayı cildinize size uygun bir nemlendiriciyi sürerek nem dengesini koruyabilirsiniz.

Cildin genç kalabilmesinin farklı yöntemlerinden bahsettik. Bu yöntemlerin en temel ve en değerli olanı ise doğru bir beslenmeden geçer. Besinlerin içeriğine bakarak, cildinize yarar sağlayacak vitaminlere sahip besinleri tüketebilirsiniz. Böylece fabrikasyon üretim olarak çıkmış bir ürünü kullanmak zorunda kalmazsınız. Bu yüzden cildi yenileyen besinleri mutlaka yemek düzenine eklemelisiniz. 10 Farklı Cildi Yenileyen Besinler Nelerdir? Kök Hücre Yenileyen Besinler Hangileri yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap