İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

8 Maddede Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

8 Maddede Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
+ - 0

Gece cilt bakımı yapmanın cildinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biridir. Biyolojik saatimize göre, gece saatlerinde cilt yenilenmeye başlamaktadır. Cildin kendini yenilemek için çalıştığı bu saatlerde cilt bakımını bir rutin haline getirmek son derece faydalıdır.

Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olmak için Gece Cilt Bakımı Rutini

Gece cilt bakım rutini oluşturmanız, cildinizin kendini yenileyebilmesi için ok önemlidir. Bebek gibi bir cilde sahip olmak için kendinize mutlaka bir bakım rutini hazırlamalısınız. Nasıl ki sabah saatlerinde metabolizmamız daha hızlı çalışıyorsa, gece uyumadan önce de cildimiz çalışmaya başlamaktadır.

Gece yatmadan önce cilt bakımı yaparak, cildinizin onarılmasına ve yenilenmesine destek olabilirsiniz. Leke ve sivilce sorunu yaşayanlar için uykudan önceki zaman dilimi yapmak bakım yapmak için oldukça idealdir. Peki, gece cilt bakımı sıralaması nasıl olmalıdır?

1. Yatmadan Önce Makyajınızı Mutlaka Temizleyin

8-maddede-gece-cilt-bakimi-nasil-yapilir

Uyku öncesi cilt bakımı için yapılması gereken ilk şey elbette makyaj temizliğidir. Cildinizin hava almasını engelleyen makyaj kalıntıları gün sonunda temizlenmeli ve cildin nefes alması sağlanmalıdır. Piyasadaki makyaj temizleme ürünlerinin arasından cilt tipinize uygun olanı seçmeniz oldukça önemlidir. Aksi takdirde cildinizde yağlanma ve dolayısıyla sivilce oluşumu gibi durumlar meydana gelebilir.

2. Peeling ile Ölü Derilerden Kurtulun

Cildinizi makyajdan arındırdıktan sonra, gece cilt bakımı için ikinci aşama olan peelinge geçebilirsiniz. Peeling uygulaması cildin ölü derilerden arınması ve derinlemesine temizlenmesi için çok önemlidir. Dilerseniz içeriğinin doğal olduğuna emin olduğunuz hazır peeling ürünlerini dilerseniz evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz peelingleri kullanabilirsiniz.

Gece cilt bakımı için haftanın her günü peeling uygulamasına gerek yoktur. Yalnızca haftada 1 veya 2 kez yapmanız yeterli olacaktır. Cildinizin yağlanma oranına göre bu sayıyı haftada 1 kereye de indirebilirsiniz. Hassas ve hemen yağlanmayan kuru ciltler için haftada 1 kez peeling yapmak yeterli olacaktır.

3. Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Tonik Uygulayın

Makyaj, toz, kir gibi etkenlere bağlı olarak gözenek içlerinde birikme olmaktadır. Zaman içerisinde gözeneklerde büyüme ve derin açılmalar meydana gelmektedir. Gece cilt bakımı yapmak isteyenlerin en fazla dikkat etmesi gereken detaylardan biri gözenek sıkılaştırmadır. Cilt tipinize uygun olan bir tonik ile gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

8-maddede-gece-cilt-bakimi-nasil-yapilir
Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gece yüz bakımı evde kolaylıkla yapılabilmektedir. Gül suyu gibi içeriği saf ve katkısız ürünleri tonik olarak kullanabilir, gece yatmadan önce gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak tonik uygulaması yapıldığında gözeneklerin büyüme sorununun önüne geçilmesi mümkündür.

4. Kağıt Maske veya Doğal Maskeler Yapın

Yine haftada 1 veya 2 defa uygulayabileceğiniz gece cilt bakımı rutinlerinden biri maske kullanımıdır. Hayvan deneyleri yapmayan güvenilir bir markanın kağıt maskelerini kullanabilirsiniz. Kağıt maskelerinizi gün içinde buzdolabında bekleterek, rahatlatıcı ve serin bir etki yaratabilirsiniz. Bunun dışında evde doğal yöntemlerle pratik maske tarifleri de hazırlayabilirsiniz.

Maske uygulaması gece cilt bakımı için olmazsa olmaz bir adım değildir. Her gece düzenli maske kullanımı cilde zarar verebilmektedir. Bu nedenle belirli aralıklarla yapılması çok daha uygundur. Özellikle içeriğinde katkı maddesi ve kimyasalların olmadığı maskeler kullanılması çok önemlidir. Aktarlardan alabileceğiniz yeşil kili gül suyuyla karıştırarak doğal maskeler yapabilirsiniz.

5. Cildinize Buz ve Yüz Masaj Aleti ile Masaj Yapın

Gözenek sıkılaştırmak için bir diğer yöntem de cildinizde buz veya masaj aleti yardımıyla gece cilt bakımı yapmaktır. Ayrıca bu uygulamalar, yüzünüzde kan akışını hızlandıracağı için cildin daha hızlı şekilde yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Dilerseniz buzluklarınıza gül suyu koyarak dondurabilir, dilerseniz sadece sudan buz küpleri elde edebilirsiniz.

8-maddede-gece-cilt-bakimi-nasil-yapilir

Gözeneklerdeki kirin atılmasına yardımcı olduğu için düzenli gece cilt bakımı sonrası harika etkiler yaratmaktadır. Cilt bakımı rutini oluşturma konusunda atlanmaması gereken en önemli detay cildinize masaj yapmanızdır. İster buz küpüyle ister doğal taş masaj aletleriyle cildinizde kan akışını hızlandırabilir, leke ve sivilce oluşumuna karşı önlem alabilirsiniz.

6. Cildinizi Nemlendirin

Cildin nemlendirilmesi mutlaka her gece cilt bakımı rutinine eklenmelidir. Bu durumda kuru veya yağlı bir cilde sahip olmanız bir şey değiştirmemektedir. Cildinizin tipi kuru, yağlı veya karma olsa da mutlaka nemlendirmeniz gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus doğru nemlendirici seçilmesidir. Gerek sabah cilt bakımı rutini gerekse gece bakımı için cildinize en uygun nemlendirici ürünü kullanmalısınız.

Cildin sağlıklı görünmesi için nem dengesinin korunması gerekmektedir. Bu durumda cilt kendi nemini sağlayamaz ve dışardan bir desteğe ihtiyaç duyar. Cildinizi iyice temizleyip kirden arındırdığınıza emin olduktan sonra gece cilt bakımı sıralamanıza nemlendirmeyi eklemelisiniz. Cildinizin gece boyunca yenilenme sürecinde nem dengesi sağlanarak ekstra fayda sağlar.

7. Göz Çevresi Bakımı Yapın

Gece cilt bakım rutini sıralaması için en önemli adımlardan biri göz çevresi bakımıdır. Gün içinde her an açık olan gözler, en fazla yorulan organlardan biridir. Bu nedenle gece rahat bir dinlenme sürecinden geçmesi gerekmektedir. Göz yorgunluğu sonucu gözaltı ve çevresi morlukları meydana gelmektedir. Bunun önlenebilmesi için gece cilt bakımı esnasında gözlerinize de zaman ayırmalısınız.

8-maddede-gece-cilt-bakimi-nasil-yapilir

Aydınlık gözaltları için kullanacağınız kremler, fayda sağlayabilir. Ancak bunun dışında yine evde kendiniz yapabileceğiniz doğal yöntemlerle gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. Gece cilt bakımı yapacak olanların en dikkat etmesi gereken yerlerden biri, yüzümüzün en dikkat çeken yeri yani gözlerdir. Özellikle belli bir yaştan sonra oluşan kaz ayakları ve gözaltı torbalarını önleyebilmek, gece rutinleriniz sayesinde mümkün olmaktadır.

8. Gece Cilt Bakımı Son Aşaması: Dudak Nemlendirme

Gece cilt bakımı için son aşama olan dudak nemlendirme, en etkili bakımlardan biridir. Kısa vadede hemen olumlu sonuçlar alabileceğiniz dudak bakımı, her gece uygulayacağınız nemlendirmeyle mümkündür. Sabah uyandığınız zaman dolgun ve pürüzsüz dudaklarla karşılaşmak için her gece düzenli olarak nemlendirmeniz faydalı olacaktır.

Cilt bakımları geçmişten günümüze farklı şekillerde yapılabilmektedir. Özellikle son yıllarda kimyasal ürünlere karşı oluşturulmuş algılar yüzünden doğal ürünler kullanılmaktadır. Elbette markadan markaya bu ürünlerin kalitesi değişiklik gösterecektir. İçeriği doğal olan ürünlerin kullanabilirsiniz. Doğal olarak uygulanan bitkilerden birisi de aloe veradır. Alovera Suyu Faydaları Nelerdir? 2 Adımda Aloevera Suyu Nasıl Hazırlanır yazımızdan siz de faydalanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap