1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?
+ - 0

Evde ayak bakımı yapılabilir mi? Doğal yollarla evde ayak bakımı nasıl yapılır? Belki de cilt bakımı içinde en dışarıda tutulup dikkat edilmeyen konuların başında ayak bakımı gelmektedir. Halbuki tüm vücudun ağırlığını ve yorğunluğunu ayaklar çeker. Bu da yetmiyormuş gibi saatlerde ayakkabılar içinde havasız kalarak zarar görür.

Halbuki ayaklara dikkat etmek cilt bakımının temel unsurları arasında yer almaktadır. Haftada 1 ya da 2 kere dikkat edilip yapılacak ayak bakımı sayesinde farklı bir duruma, görüntüye sahip olabilirsiniz. Yapacağınız bu bakımlar sadece estetik görünüm değil aynı zamanda hijyen ve temizlik de sağlayacaktır.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ayak Bakımı Evde Doğal Yöntemler

Evde ayak bakımı yapabilmek için aşamalı hareket etmenizde fayda var. Çünkü ayak içinde topuklar, kemikli bölümler, parmak araları ve tırnaklar bulunmaktadır. Her biri için özel olarak uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

1- Tırnaklarınızı Şekillendirin

evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir

İster manikür pedikür yapın isterseniz direkt kısaltma yapın. Tırnaklarınızın uzuk olması hem bakteri birikimine hem de ayakkabı giyerken sorun yaratacaktır. Tamamen kullanım kararınıza göre şekillendirme yapabilirsiniz. Tırnak kesimi esnasında tırnak batmanız varsa ekstra dikkatli olmalısınız.

2- Ilık Su ile Etlerinizi Yumuşatın

Özel bakım alanlarında da ayak bakımı öncesi ılık bir su ile ayakların yumuşatıldığı görülmektedir. Çok soğuk ancak çok da sıcak olmayacak bir suda yarım saat kadar ayaklarınızı bekletin. Bu etlerinizin yumuşamasına böylece ölü derilerin de kaldırılmasında yardımcı olacaktır. Evde ayak bakımı için püf noktalardan birisidir.

3- Evde Ayak Bakımı Topuk Yumuşatma

Ayak bakımı evde yapılırken en zorlanılan konulardan birisi ayak topukları olmaktadır. Ayak topukları genel olarak en çok zarar gören noktalardan birisidir. Halbuki doğal yöntemlerle yumuşatarak çatlak görüntüyü ortadan kaldırabilirsiniz. Ayaklarınızı ilk olarak ılık bir suda 30 dakika bekletin.

evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir

Limon suyu ve vazelini belirli miktarlarda karıştırın. Ortaya akışkan değil, macun gibi bir kıvam çıkmalı. Bu kremi topuklarınıza uygulayın. Çorap giyin ya da poşet ile bağkayın. Gece boyu böyle kalsın sabah durulayın. İlk uygulamada bile evde ayak bakımı sayesinde farkı göreceksiniz.

4- Evde Ayak Maskesi: Limon Karbonat Ayak Bakımı

Limon ve karbonat ile evde ayak maskesi yapabilirsiniz. Evde ayak maskesi için bu iki malzemeyi karıştırmanız yeterli olacaktır. Üstelik evde ayak bakımı karbonat tarifi gerçek anlamda fayda sağlamaktadır. Ayakların yumuşamasında etkili olmaktadır. Anlık olarak uygulayıp 1 saat bekleyip yıkayabileceğiniz gibi gece boyu bekletmeniz daha iyi sonuç yaratacaktır.

Poşetle Ayak Bakımı Faydalı mı?

evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir

Ayak bakımı evde doğal yöntemlerle sağlanmaktadır. Ancak genelde maskelerin uygulanması konusunda poşetle ayak bakımı oluşturulur. Ayak bakımını yaparken uygulanan malzemenin daha uzun sürede ayağa işlemesi için poşet kullanılır. Ancak poşetle ayağınızı bağlarken sıkmamaya dikkat etmelisiniz.

Ayak Bakım Suyuna Ne Konur?

Evde ayak bakımı sırasında kullanılacak suyun içine çok farklı malzemeler katılabilmektedir. Doğal olabileceği gibi hazır olarak alınıp da kullanılabilir. Suyun ve ayağınızın kokusunu güzelleştirmek için profesyoneller tarafından kullanılan malzemeler satın alınabilir.

Suyun içine karbonat ekleyebilirsiniz. Yumuşatmasında etkili olacaktır. Limon suyu eklemek de sık tercih edilen durumlar arasında yer almaktadır. Limon suyu eklerken dikkatli olmak gerekiyor özellikle yara varsa yanmaya sebep olacaktır. Beyaz sirke yine tercih edilen durumlar arasındadır.

Yıpranmış Ayak Bakımı için Profesyonel Destek

Evde ayak bakımı yapılabileceği gibi kimi durumlarda profesyonel destek gerekebilir. Güzellik salonlarında yaptıracağınız ayak bakımı sayesinde kısa sürede hedeflediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Sürekli yaptırmanıza gerek yoktur. Fakat bakım sonrası ayaklarınıza ekstra dikkat etmeniz gerecektir.

Bakım yaptırmanın iki yolundan birisi olan profesyonel durum, kuaförlerde, manikür ve pedikürcülerde güzellik salonlarında yapılmaktadır. Özel malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. 1-2 saat sürebilmektedir, kişinin ayak durumu bu noktada etkilidir. Ancak evde ayak bakımı durumuna göre daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

evde-ayak-bakimi-nasil-yapilir
Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Her ne kadar ayaklar istenen görünüme kavuşsa da evde yapacağınız doğal ayak bakımı sayesinde etkiyi devam ettirebilirsiniz. Böylece sürekli profesyonel ayak bakımı yaptırmanıza gerek kalmayacaktır. Ayaklarınızın bakımını aksatmadan haftada sadece 1-2 kere yaparak sürdürebilirsiniz. Üstelik vakit olarak ciddi bir kayıp yaşatmayacaktır.

Ayaklarınız kadar evde yapabileceğiniz bakımlar bununla sınırlı kalmayacaktır. Saçlarınız için de özel bir bakım oluşturabilirsiniz. Saçlarınıza gerekli bakımı göstermeniz gerecektir. Evde Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır yazımızdan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap