1. Ana Sayfa
 2. Beslenme

Kan Grubuna Göre Beslenme için 4 Pratik Liste!

Kan Grubuna Göre Beslenme için 4 Pratik Liste!
+ - 0

Kan grubuna göre beslenme son zamanlarda uygulanan popüler diyet listelerinden biridir. Kilo vermek isteyen herkesin vücut tipine, beslenme şekline, yaşam tarzına ve hatta kan grubuna göre bile birçok diyet listesi bulunmaktadır. Kan grubuna göre beslenme listesi aslında çok eski zamandan beri konuşulan fakat zaman zaman unutulup, tekrar gündeme gelen bir sağlıklı beslenme türüdür.

Kan grubuna göre beslenme 1900’lü yılların başından beri konuşulup, uygulanan bir yöntemdir. Kan grubuna göre beslenme ilk aşamada farklı kan gruplarına sahip olan insanların metabolizmalarının da farklı çalıştığını gözlemleyerek bulunmuştur. Hangi besin maddesinin hangi kan grubuna bağlı insanlara faydalı ya da zararlı olabilecekleri merak konusu olsa da bu konu üzerinde yapılmış bilimsel verilere çok fazla yer verilmediği de gözlemlenmektedir.

Kan grubuna göre beslenme ile ilgili birçok yazı, demeç hatta kitap bulabilmek de mümkündür. Bunun dışında birçok ünlü diyetisyenin de bu konu ile alakalı röportaj ve TV programlarına da rastlayabilirsiniz. Örneğin arama motorlarına Canan Karatay kan grubuna göre beslenme veya Mehmet Ali Bulut kan grubuna göre beslenme yazarsanız aklınızdaki soruları yanıtlayacak veriler toplayabilirsiniz.

Kan Grubuna Göre Beslenme Listesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kan grubuna göre beslenme listesi hazırlayarak daha sağlıklı ve fit bir görünüm elde etmek isteyen herkesin öncelikli olarak diyetisyene başvurmaları gerekmektedir. Özellikle konu sağlık ise elbette ki bir bilene danışmakta fayda vardır. Fakat diyetisyene gitmeye maddi imkanı olmayanlar veya buna zaman bulamayanlar bu yazıda da kendi kan gruplarına göre nasıl beslenilmesi gerektiğini öğrenebilirler.

Kan grubuna göre beslenme doğru mu veya hangi kan grubu nasıl beslenmelidir gibi sorular akıllara ilk gelen sorulardandır. Tüketilmesi gereken besinleri ve miktarlarını kendiniz belirlemeli alerjiniz olan besini listenize eklememelisiniz. Konu sağlıklı beslenmek ve diyet uygulamak olunca vücut kitle endeksinize göre içmeniz gereken günlük su miktarını da içmeyi unutmamalısınız.

1- Kan Grubuna Göre Beslenme | 0 Kan Grubu

Kan grubuna göre beslenme listesi hazırlayan bir kimsenin kan grubu 0 grubunda ise, sindirim sisteminin kırmızı et tüketmeye daha uygun olduğu belirtilmektedir. Dana eti ve kuzu eti başta olmak üzere deniz ürünlerinin de 0 kan grubuna göre beslenme listesi için uygun olduğu saptanmıştır. Keten tohumu yağı veya zeytinyağı gibi doğal yağlardan da faydalanmak mümkün olmaktadır.

kan-grubuna-gore-beslenme

0 kan grubu dahilinde olan kişilerin protein bakımından zengin, karbonhidrat bakımından ise düşük olacak şekilde bir diyet programı uygulaması gerekmektedir. Buna bağlı olarak içerisinde rafine edilmiş yağlar barındıran salam, sosis, sucuk gibi besinlerden ve buğday, mısır gibi tahıl ürünlerinden uzak durulması gerektiği saptanmıştır. Ayrıca 0 kan grubundaki insanların süt ve süt ürünlerini de kontrollü bir biçimde tüketilmesi gerektiği gözlemlenmiştir.

2- Kan Grubu A Grubunda Olanlar Sebzeye Ağırlık Vermeli!

A grubundaki kişilerin ise yoğunlukta olarak beslenmesi gereken besinler sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. A RH pozitif kan grubuna göre diyet ile A RH negatif arasında bir fark bulunmamaktadır. Genel anlamda bakıldığında bu kan grubundaki kişilerin bağışıklık sistemlerinin diğerlerine göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple A kan grubuna göre beslenme diyetinde öncelik vermeleri gereken sebze ve meyveleri şu şekilde örneklendirmek mümkündür:

 • Enginar
 • Karalahana
 • Börülce
 • Ispanak
 • Havuç
 • Pazı

kan-grubuna-gore-beslenme

 • Zencefil
 • Erik
 • Kiraz
 • Greyfurt
 • Portakal
 • Mandalina gibi vitamin ve mineral bakımından zengin sebze ve meyveler önerilmektedir. Bunlara ek olarak mantar, mercimek, sarımsak, soğan ve çavdar da yenmesi önerilenler arasında yer almaktadır.

A kan grubuna sahip kişilerin yemeleri gerekenler kadar önemli bir diğer konu ise daha az tüketmeleri gereken besinlerdir. Bunları da şu şekilde özetlemek mümkündür; beyaz et dışındaki diğer et ürünleri, domates, biber, patlıcan, kavrulmuş kuru yemişler (kuru yemiş çiğ olarak tüketilebilir) ve tereyağı, krema, dondurma gibi süt ürünleri gibi besinlerden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir.

3- B Kan Grubuna Göre Beslenmede Süt ve Süt Ürünlerinin Önemi Nedir?

B kan grubuna göre beslenme Mehmet Ali Bulut gibi yazarların can boğazdan çıkar ‘kan grubuna göre beslenme kitabından da bilgi edinilebilir. Bu kişilerin beslenme akımında ağırlıklı olarak süt ürünleri ve kırmızı et tercih etmeleri gerektiği bilinmektedir. Bunların yanında zeytinyağı, yumurta ve cevizi de sıklıkla tüketmeleri gerektiği söylenmektedir. Elbette ki bu kadarla da sınırlı değil tüm bunların yanında sebze ve meyveye ağırlık vermeleri, ara öğünlerine yeşil çayı da dahil etmeleri gerekmektedir.

kan-grubuna-gore-beslenme
Kan Grubuna Göre Beslenme için 4 Pratik Liste!

B kan grubuna göre beslenme listesi uygulayacak kişilerin şu besinleri tüketmekten kaçınmaları daha doğru olacaktır:

 • Baklagiller
 • Kavrulmuş kuru yemişler
 • Domates – domates salçası
 • Tavuk ve deniz ürünleri
 • Mısır

4- AB Kan Grubuna Göre Beslenme Yönteminde İşler Biraz Karışık!

Beslenme düzenini AB kan grubuna göre idame ettirmek isteyenler için kafalar biraz karışabilir. Buna bir örnek vermek gerekirse; AB kan grubundaki kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken besinlerin başında levrek geliyorken, deniz ürünlerinin hepsinin de tüketilmediğine dikkat çekmek gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerini de tüketirken çok fazla işlemden geçmediğinden emin olmanız gerekiyor.

Tüm bunlarla birlikte ceviz yağı ve zeytin yağı gibi doğal yağlar, taze yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, lahana, yulaf, karabuğday, soğan, sarımsak, kivi, limon, greyfurt, vişne ve incir gibi meyve ve sebzeleri de mevsimine uygun olarak tüketebilirsiniz.

kan-grubuna-gore-beslenme

Kan grubuna göre beslenme listesi ile AB kan grubuna göre bir liste hazırlayacak olanların tüketirken dikkat etmeleri gereken besinler ise şu şekildedir:

 • Kırmızı et
 • Tavuk eti
 • Börülce
 • Siyah çay
 • Kahve
 • Katı yağlar
 • Avokado
 • Nar
 • Muz

Tüm bunların dışında genel anlamda kan grubunuz her ne olursa olsun bir hekime danışmadan herhangi bir diyet programı veya egzersiz uygulamak doğru değildir. Hatta başkalarının diyetisyen yardımı ile uyguladığı ve güzel sonuç aldığı bir liste size aynı sonucu vermemek ile beraber daha kötü sonuçlar da doğurabilir.

Konu sağlık olunca uygulanan her işlem kişiye göre değişim göstermektedir. Buna basit bir örnek vermek gerekirse; kan grubunuza göre tüketmeniz gereken bir besine karşı vücudunuzun alerjisi olabilir ve siz bunu daha önceden bilmiyor olabilirsiniz. Bu sebeple diyet programı uygulamadan önce mutlaka kan tahlili verip, vücut analizi yaptırmanızda fayda vardır.

Günümüzde diyetler için farklı yöntemler bulunuyor kan grubuna göre diyet listesi oluşturmak da bunlardan birisidir. Yalnız diyetlerde en çok zorlanılan konuların başında ise tatlı seçimleri geliyor. Diyette tatlı yenilmemeli gibi düşünülse de düşük kalorili tatlıların porsiyonlarını kontrol ederek tüketebilirsiniz. 3 Damat Çatlatan Sütlü Diyet Tatlı Tarifi yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

0 RH Pozitif Kan Grubu Nasıl Beslenmeli?

Et ve et ürünleri grubunda yer alan besinler 0 RH pozitif kan grubu için uygun görülen beslenme türüdür. 0 RH kan grubundaki kişilerin deniz ürünleri sayesinde kolay zayıfladığı da saptanan durumlardan birisidir. Ancak belirtilen kan grubunun süt ve süt ürünleri tüketirken dikkatli olması gerekir.

Kan Grubu A RH Negatif Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Vejetaryen kan grubu olarak bilinen A RH negatif kan grubundaki insanlar, et ve et ürünlerini çok az ve kontrollü tüketmeli. Deniz ürünleri grubunda yer alan besinler de aynı şekilde dikkat edilmesi gereken grup arasındadır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme gerekir.

A Grubu Nasıl Diyet Yapmalı?

Klasik diyetlerde protein ağırlıklı beslenme kötü olarak görülmese de A kan grubu diyeti sırasında bol proteinden uzak durmak gerekiyor. Kolay sindirim sağlanamadığı için et ve et ürünlerinin porsiyonları iyi ayarlanmalı. Daha çok yeşil renkli sebzeleri diyet listesine eklemek gerekiyor.

0 Kan Grubu Yoğurt Yiyebilir mi?

0 kan grubundaki kişilerin sindirim sistemi süt ve süt ürünlerinin sindirilmesi konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden yoğurt tüketimi yok denecek seviyeye kadar azaltıması gerekebilir. Yoğurt kadar yumurta da hazımsızlık, rahatsızlık ve hatta kilo yapabilir.

AB Kan Grubu Nasıl Zayıflar?

Deniz ve deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu diyet listeleri AB kan grubunun zayıflamasında oldukça etkili olmaktadır. Sadece deniz ürünleri değil aynı zamanda sebze ve meyvelerinde diyet içerisinde yer verilmesi gerekiyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap