1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Protein Bar Nasıl Kullanılmalıdır? Kimler Protein Bar Kullanmalıdır?

Protein Bar Nasıl Kullanılmalıdır? Kimler Protein Bar Kullanmalıdır?
+ - 0

Protein bar sağlıklı yaşam koşulları oluşturmak adına tercih edilebilecek besinler arasında yer alıyor. Bu barlar küçük gramajlarına rağmen içeriğinin çok zengin olmasıyla beslenme düzeninizde büyük etkiye sahip oluyor. Kullanıcı kitlesinin giderek genişlemesi, farklı markalarda satışa sunulmasına da sebep oluyor. Gelin birlikte protein bar nedir, kimler kullanabilir inceleyelim.

Protein Bar Nedir?

İlk görünüşte size dışı çikolata kaplı olmayan bir abur cuburu anımsatacaktır. Ancak temelde temiz bir içeriğe sahip olduğunda çok faydalı olan ve abur cuburla alakası olmayan besin olduğunu anlayacaksınız. Protein barlar, genelde ara öğün olarak kullanılan oldukça sağlı besinlerdir. İçeriğinde protein ağırlıklı değerlere sahip olmasındna ötürü bu isimlendirmeyi almıştır. Kişilerin günlük hayatında protein ihtiyacının neredeyse yarısını karşılamaktadır.

Protein Barın İçeriği

Tükettiğiniz protein bar içeriğinin %80lik bir kısmını hatta çoğu zaman daha fazlasını protein kaplamaktadır. Protein dışında yüksek lif oranına sahip olduğu bilinmektedir. Lif oranının yüksek olması, diyetlerde önerilen lifli yiyecekleri yemek konusunda desteklemektedir. Fakat ana öğün olarak tüketilmesi önerilmez. Karbonhidrat oranı çok düşüktür ve yağ neredeyse yok denecek kadar azdır.

Protein Bar Nasıl Kullanılır?

Protein barların kullanım şekli aslında çok basittir. Fakat burada kişinin hedeflediği durum önemli olacaktır. Eğer tok durmak, diyetlerinizde uygulamak gibi bir niyetiniz varsa ara öğünlerinizde ver vererek tüketebilirsiniz. Lifli yapısı sayesinde uzun bir süre tok kalacağınızı göreceksiniz.

protein-bar-kullanimi-kimlere-uygun
Protein Bar Kullanımı Kimlere Uygundur?

Spor ile ilgilenen kişiler tarafından proteinli bar sık sık tüketilmektedir. Sporcuların temel amacı ise kas kütlesini arttırmak, yağ oranının alımını azaltmaktır. Hedeflerine ulaşmalarında etkili olan unsur bol protein çok az miktarda yağ ve karbonhidrat almak bulunuyor. Protein barlar da içeriği neticesinde kişilere bu imkânı sunar. Vücutta etkisini arttırmak adına spordan 30 dakika önce ya da spora başlanan ilk 30 dakika içerisinde tüketilmesi kaslarınızın gelişmesinde yardımcı olabilir.

Kimler Proteinli Bar Kullanmalıdır?

Proteinli bar kullanacak kişileri belirli bir sınıfta toplayabilmek mümkündür. Ancak illa bu gruptaki insanlar kullanmak zorunda değil diye bir kural yoktur. Spor yapanların özellikle proteinli bar kullanması önerilmektedir. Sporcuların temel amacı kas yapmak olduğu için protein ihtiyacını bir şekilde karşılamadır. Bu tarz barlarda kolaylık sağlar. Diyet yapan kişiler de kullanabilir çünkü ara öğünlerde doyurucu özelliği bulunması bu açıdan fayda sağlar.

Protein Bar İşe Yarar mı?

Barı kullananların kesin olarak bir sonuç bekleyerek tükettiği görülmektedir. Fakat satış yapan markalar bile sadece ürünlerinin tüketilerek hedeflenen kiloya, kas oranına ulaşmanın mümkün olmayacağını vurguluyor. Çünkü bu bir süreçtir ve proteinli barlar sadece destekleyici bir takviye besindir. Spor olmadan beslenmenize dikkat etmeden istediğiniz vücuda kavuşmanız neredeyse imkânsızdır.

Protein Bar Kilo Aldırır mı?

protein-bar-kullanimi-kimlere-uygun

Kilo almak bir yana kilo vermek amacıyla proteinli bar kullanılır. Bu yüzden proteinli bar kullanarak kilo almanız neredeyse olasılık dahilinde değildir. Eğer ciddi bir kalori aşımı yapmıyorsanız gün içinde kilo almazsınız. Bu barların lifli oluşu uzun süreli tok tutacağından fazla yemek yemezseniz, kilo almazsınız. Sadece bu barlar yüzünden de kilo almayacağınızı bilmelisiniz.

Proteinli Bar Markaları Hangileri? Nerede Satılır?

Günümüzde ister spor yapın ister sadece tadını merak ederek proteinli bar almak isteyin. Sayısız markaya bağlı olarak satışı sunulan barlara kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ancak listede yer alan barların içeriğini incelemeden almamalısınız. İçeriği ne kadar temiz ve zararsız olursa en az o kadar fayda sağlayabilirsiniz.

1- Herbalife Protein Bar

Herbalife, sağlıklı yaşamın sürdürülebilir olması amacıyla günümüzde sayısız kişi tarafından sayısız ürün satışı sunmaktadır. Kişi ve kişilerin daha kaliteli bir yaşama sahip olması özellikle bunun sağlıklı bir vücut ile sağlanması amacıyla proteinli bar satışı da yapmaktadır. Diğer protein barlara nazaran daha kolay erişilebilir olması ve içeriğinin temiz olması sayesinde tercih edilir. Eğer siz de amacınıza ulaşabilmek için doğal bir proteinli bar istiyorsanız mutlaka Herbalife satış aracılarına ulaşarak siparişinizi verin.

2- Tadım Protein Bar

Genellikle kuru yemiş ve çekirdekleri ile tanıdığımız Tadım, proteinli bar konusunda da üretime geçti. Kuru yemişle ünlenmesi bu yönde bar üretimine sebep olmuş. Ürettiği 20 gramlık ürünün satış fiyatı yaklaşık 3 TL olmaktadır. İçeriğinin %65i kuru yemiş ve meyvelerden oluşuyor.

3- Protein Bar Decathlon

protein-bar-kullanimi-kimlere-uygun

Decathlon spor malzemeleri ve kıyafetleri konusunda aktif rol oynarken sporu destekleyici proteinli barların da satışına zemin sunmuştur. Birden fazla markanın proteinli barı satılıyor ancak en çok dikkat çekenlerden birisi Mutlipower protein barlar olmaktadır. Bunun da iki farklı içerikli satışı vardır. İlki sadece %30 protein oranına sahip modelidir. Aslında bu genele bakıldığında düşük bir orandır diğer seçeneğinde ise %53 protein oranı vardır.

4- Züber Protein Bar Kalori Kaçtır? Züber Protein Bar Nerede Satılır?

Züber proteinli bar kalorisi bir adet için yaklaşık 120 kcal olmaktadır. Satış noktaları ise oldukça geniştir. Proteinli bar Migros, Carrefoursa, Gratis, Çağrı, File gibi büyük marketlerde satılmaktadır. Birçok benzinlikte de satış alanına sahiptir. Hatta bununla kalmayarak online olarak internet üzerinden satışa da sunuluyor. Satın almak istediğinizde kısa sürede sipariş verebilir, bizzat alabilirsiniz.

5- Fellas Proteinli Bar- Ekşi Sözlük Önerisi

Fellas protein barın kalorisi Züber’e göre çok az miktarda değişiklik gösteriyor ve bir paketinde 110 kalori bulunduruyor. Yağ oranı 2,3 gibi çok düşük bir orana sahiptir bu da kas yapmak, kilo vermek isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor. Protein oranı ise sadece %8 olmasılya günlük ihtiyacın yaklaşık %16sını karşılıyor. Diğer markalara göre daha düşük bir proteine sahiptir.

Evde Protein Bar Yapımı Mümkün mü?

İçeriğine güvenmediğiniz markaları almak yerine evinizde bizzat protein barlar yapmak istiyorsanız, yapabilirsiniz. Farklı tariflerin internette paylaşıldığı görülmektedir. Kimi içine protein tozu katarken kimisi farklı şekillerde proteini içine eklemektedir. Bunun yanı sıra farklı tatlara sahip olmak için kuş üzümü, nutellalı, elmalı gibi aromalara sahipte olabilir.

protein-bar-kullanimi-kimlere-uygun

Diyetlerin olmazsa olmaz meyvelerinden birisi de avokado olmaktadır. İçeriği neticesiyle düşük kalorili olması ve tok tutucu özelliğe sahip olması kahvaltıların vazgeçilmezi haline getirmektedir. Pratik Avakadolu Kahvaltı Tarifi için 7 Leziz Öneri yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilir, kahvaltılarınızı sağlıklı ve farklı hale getirebilirsiniz!

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap