1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Diyette Menemen Yenir mi? 1 Tabak Menemen Kaç Kalori?

Diyette Menemen Yenir mi? 1 Tabak Menemen Kaç Kalori?
+ - 0

Diyette menemen yenir mi? 1 tabak menemen kaç kalori? Menemen kilo aldırır mı? Diyet yapan ya da kilosunu kontrol altına almaya çalışan kişiler tarafından merak edilen konuların başında menemen ile alakalı sorular alır. Yumurtalı mı yapılır yumurtasız mı tartışması bir yana dursun, yemek listelerinde olup olmaması da günümüzde eklenen bir diğer tartışmalar arasında yer alıyor.

1 Tabak Menemen Kaç Kalori? Menemen Kalori Miktarı Ne Kadar?

Menemen diyette yenir mi yenmez mi sorusuna cevap verebilmek için 1 tabak ya da porsiyonda ne kadar kalori içerdiğine bakmak gerekiyor. Kalori hesabı yapmak bir besin ya da yemeğin tüketilip tüketilemeyeceğine dair bilgi verecektir. Eğer günlük kalori miktarınızı aşan bir duruma sahipseniz o zaman yememeniz daha doğru olacaktır. Aksi hale kilo almanızı tetikler. Diyette menemen yenir mi gelin birlikte bakalım.

1- Yumurtalı Menemen Kalori Miktarı

Menemen damak zevkine bakarak farklı şekillerde yapılabilmektedir. En çok alışılan yapılış şekli ise domates, biber ve yumurtalı şeklinde olmaktadır. Yumurta eklenen bir menemenin protein ve lif açısından oldukça doyurucu bir içeriğe sahip olduğunu söylemek mümkündür. Peki yumurtalı menemen diyette yenir mi? Elbette ki yenebilir. Çünkü 150 gram porsiyonluk bir yumurtalı menemin sadece 112 kalori bulunur. Yalnız yağ, tuz ve yiyeceğiniz ekmek oranına dikkat etmelisiniz.

2- Yumurtasız Menemen Kalori Miktarı

diyette-menemen-yenir-mi

Yumurtayı sevmeyenlerin tercih ettiği yumurtasız menemen tarifinde ise işler biraz değişiyor. Menemenin içinde ekstra bir malzeme girmemesinden ötürü kalori miktarının düştüğünü belirtmek mümkün. 100 gram porsiyonluk yumurtasız menemenin kalori miktarı sadece 100 kalori olmaktadır. Her iki tariftede içine ekleyeceğiniz yağ, tuz, baharat oranının kalori miktarında ve alacağınız enerjide etkili olacağını unutmamalısınız.

3- Diyette Menemen Yenir mi| Diyet Menemen Kalori Ne Kadar?

Her ne kadar normal menemen tarifleri, diyette menemen yenir mi sorusu için uygun görülse de kişiler tarafından özel olarak diyet menemen tarifi araştırılmaktadır. Diyet menemen tarifi normal tariflere nazaran malzemelerin daha dikkatli kullanıldığı bir aşamadan oluşur. Bu sayede tüketiminde herhangi bir sakınca da görülmez. Diyetisyenlerin önerdiği yemekler arasında bulunur.

Diyetinizi kontrol altında tutmak adına diyet yemeklerine yönelmeniz oldukça doğru bir karar olacaktır. Diyet menemen tarifi de bu noktada tüketebileceğiniz tariflerdendir. Özellikle kahvaltılarda yer vereceğiniz bu tarifin kalori miktarı yüksek olmayacaktır. Diyet menemen kalori miktarı hakkında net bilgi vermek zordur çünkü tariften tarife değişiklik gösterecektir. Ancak genelde 1 tabak diyet menemenin 70-80 kcal olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Diyette Menemen Yenir mi?

Diyetlerde kimi uzmanlar canınızın istediği her yemeği kontrollü olarak tüketebileceğinizi kimi uzmanlar ise keskin çizgilerle gelerek tüketimi önermektedir. Bu aşamada ayrım olsa da aslında kendiniz için en doğrusunu bilebilirsiniz. Elbette diyet yapmanızdaki temel sebep sağlık sorunları ise özellikle diyetisyeninizin belirttiği şekilde tüketim yapmalısınız. Ancak bireysel olarak kontrol içerisindeyseniz diyette menemen yenir mi sorusu için sizlere yanıt verebiliriz.

diyette-menemen-yenir-mi
Diyette Menemen Yenir mi?

Diyette menemen yemeniz için çoğu zaman bir engel bulunmaz. Domates oldukça sulu bir sebzedir ve pişmemiş haliyle de diyetlerde yenebilmektedir. Bunun yanı sıra pişirilerek elde edilen menemeninde genelde su miktarı kalmaktadır. Ancak burada kritik nokta içerisine eklenen malzeme ve oranları olacaktır. Çok yağlı, tuzlu ve üzerine bir de bol ekmekle yenen menemen için elbette dikkatli olmanız gerektiğini vurgulamak mümkündür. Fakat ekmeksiz ya da 1 adet tam buğday ekmeğiyle yiyeceğiniz menemen için sakınca yoktur. Porsiyon kontrolü yaparak diyette menemen yenir mi sorusu için size verebileceğimiz yanıt evet olacaktır.

Diyette Menemen Ne Kadar Yenir?

Her yemekte olduğu gibi diyet esnasında menemen için bir sınır olacaktır. Fakat bu sınırı sadece menemen üzerinden düşünerek belirtmek mümkün değildir. Çünkü gün içinde menemen dışında tüketeceğiniz besinlerin kalori miktarı devreye girecektir. Genelde 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde tüketmeniz uygun olur. 1 porsiyondan alacağınız düşük miktardaki kalori günlük tüketilen kaloriye oranla uygun görülür. Fakat menemen dışında ağır besleniyorsanız 1 porsiyonun altında tüketmeniz hatta tüketmemeniz de daha uygun kalabilir.

Menemen Kilo Aldırır mı?

Yemek tariflerinin kilo aldırma sebebi genelde içerisinde kullanılan ürün miktarı, baharat ve yağ oranı olmaktadır. Menemen yaparken içerisine katacağınız malzemelerin kontrolünü yaptığınız müddetçe herhangi bir kilo sorunu yaşamazsınız. Hatta sadece yapım aşaması değil, tüketirken de kontrollü olursanız menemen yüksek kaloriye sahip olmadığı için kilo aldırmayacaktır. Bu yüzden diyette menemen yenir mi sorusu için evet, menemen kilo aldırır mı sorusu için hayır diyebilmek mümkündür.

Diyette Menemen Tarifi

Diyette tüketebileceğiniz menemen tarifi için okumaya devam edebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 domates,
  • 1 yumurta,
  • Pulbiber

Yapılışı

Domatesleri küçük küçük doğrayın ya da rendeleyin. Tavayı ısıtın, yağ eklemeyin. Domatesleri ekleyerek pişene kadar karıştırın. Yapışmamasına dikkat edin ve suyu azalırsa üzerine takviye su ekleyin. Domateslerin piştiğine emin olduğunuzda yumurtayı üzerine kırın ve pişene kadar karıştırın. Yumurta sevmiyorsanız eklemenize gerek yoktur. En son pulbiber de ekleyebilirsiniz.

diyette-menemen-yenir-mi

Tarif; soğan, yağ ve tuz içermediği için diyetler için birebir tarifi oluşturmaktadır. Yanında tüketeceğiniz ekmeğin de kontrolünü yaptığınız müddetçe diyette yenir mi diye soracak olursanız kesinlikle tüketebilirsiniz.

Diyette en çok tüketilmek istenen ama korkulan besinlerin başında çikolatalar yer alıyor. Diyette en düşük kalorili çikolata hangisidir, hangi çikolata tüketilebilir? 1 Adet Çokonat Kalori Ne Kadar yazımızdan birçok çikolatanın kalori miktarını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap