1. Ana Sayfa
  2. Güzellik

10 Dakikada Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

10 Dakikada Diş Bakımı Nasıl Yapılır?
+ - 0

En iyi diş bakımı nasıl yapılır? Ağız ve diş bakımı neden önemlidir? Temelde konuya psikolojik olarak girmek yanlış olmayacaktır. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre yabancı kişilerle karşı karşıya getiren bireyler, ilk olarak insanların gözlerine ve dişlerine bakmaktadır. Dişler dikkat edilen, insanlar hakkında ön yargı oluşturan temel noktalar arasındadır. Hem estetik hem de belirli bir kimlik edinebilmek adına dişler çok önemlidir.

Ağız ve Diş Bakımı Neden Yapılmalı?

Ağız ve diş yapısı düzenli bakım yapılmadığı müddetçe farklı sorunlara yol açmaktadır. Dişlerin konuşurken karşıdaki insana hitap ettiği bilinmektedir. Gün içinde kahve, çay ve sigara tüketiminin fazla olması bunun karşılığında bakımının yapılması plak oluşumuna sebep olmaktadır.

dis-bakimi-nasil-yapilir

Oluşan plaklar zaman içerisinde dişin renginde ve yapısında bozulmaya sebep olur. İlerlemesi en son olarak çürüklere daha sonra da diş kaybına yol açmaktadır. Çürükler her yaşta ortaya çıkıp çok da dikkate alınmayan bir durumdur. Halbuki bakım yapılmadığı müddetçe sadece diş değil; dil ve diş eti problemi de ortaya çıkar. Bu da diş bakımı nasıl yapılır sorusunun sorulmasına sebep olur.

Evde Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde en iyi diş bakımı nasıl yapılır, diş bakımı evde yapılır mı? Elbette evde diş bakımı yapabilirsiniz. Her gün bir diş doktoruna gitmek mümkün değildir. Bu yüzden yaşamda değişiklik yaparak kesin olarak evde bakım düzenini oluşturmak gerekiyor.

Diş bakımında temel unsur dişleri fırçalamaktan geçer. Doktorlar tarafından günde en az 2, ortalama olarak 3 kere diş fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında diş ve diş etlerine uygun diş fırçası seçilmeli, iyi bir diş macunu kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra doğru diş fırçalama tekniği uygulanmalıdır.

dis-bakimi-nasil-yapilir
En İyi Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru diş bakımı nasıl yapılır diyorsanız, sadece fırçalamakla olmaz. Diş etlerinizin bakımına da dikkat etmelisiniz. Diş etlerine zarar vermeden fırçalama yaparken diş etleri için üretilmiş özel macunlar kullanılabilir. Aynı zamanda zararlı olan alışkanlıklardan da uzak durmalısınız.

Diş fırçalama sonrası ağız içinde yer alan bakterilerden de kurtulmak gerekiyor. Bunun için ağız çalkalama suyu kullanabilirsiniz. Bilinir markalar bulunmakla birlikte doğal yöntemler de tercih edilebilmektedir. Son olarak fırçaların erişebilmesi zor olan yerlere diş ipi ile erişerek tam temizlik sağlanmalıdır.

Diş Nasıl Fırçalanır?

Doğru diş fırçalama yöntemini bilmek diş bakımı nasıl yapılır sorusu için yardımcı olacaktır. Fırçalama sırası:

  • Üst dişlerin ön/dış yüzünü fırçalayın. Aşağı doğru fırçalamalısınız.
  • Alt dişlerin ön/dış yüzünü fırçalayın. Yukarı doğru fırçalamalısınız.
  • Üst dişlerin iç/arka kısmını fırçalayın.
  • Alt dişlerin iç/arka kısmını fırçalayın.
  • Dişlerin üst kısmı, çiğneme kısımlarını fırçalayın.
  • Dilinizi, yanaklarınızı bastırmadan fırçalamalısınız.

Uzman Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Uzman diş doktorları tarafından diş bakımı daha profesyonel şekilde sağlanmaktadır. Diş doktorları dişlerin genel durumunu inceleyerek belirli bir adım izler. Kurtulması mümkün olmayan çürükler çekilir, kurtulması muhtemel olanları ise dolgu ya da kanal tedavisi ile bakım yapılır.

dis-bakimi-nasil-yapilir

Genel olarak bakımlarda ise varsa plaklar dişten arındırılmaktadır. Arındırılan bu görüntü sonrası ince bir dolgu yapılabilmektedir. Estetik olması amacıyla Restoratif diş tedavisi uygulanabilmektedir. Beyazlatma ve temizlik uzmanların yöneldiği başlıklar arasındadır.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır| Diş Bakımı Beyazlatma

En iyi diş bakımı nasıl yapılır? Elbette uzman eşliğinde yapılmaktadır. Uzmanlar tarafından dişlerin sararmasına yönelik diş beyazlatma yapılmaktadır. Diş estetiği kapsamında yer almaktadır. Fakat diş beyazlatma işlemi sık sık yapılmamaktadır. Dişlere genel anlamda sık yapılması zarar verebilmektedir. Bu yüzden 2-3 aylık aralıklarla tercih edilmektedir.

Diş Bakımı Fiyatları Ne Kadar?

Diş bakımı fiyatları hakkında net bir bilgi verebilmek mümkün değildir. Çünkü özel sektörün içerisinde yer alan diş kliniklerinde doktorlar tarafından verilen ücretler değişiklik göstermektedir. Özellikle diş bakımı içinde bulunacak olan işlemlerin de parayı etkilediği bilinmektedir. Örneğin normal bir basit dolgu ile diş çekimi fiyatı eşit olmayacaktır.

Diş Etlerini Güçlendirmek ve Ağız Temizliği Önemi

Ağız ve diş bakımı konusunda en çok geri planda kalan konuların başında diş etleri gelmektedir. Halbuki diş bakımı nasıl yapılır konusu altında diş etlerini güçlendirmek bulunur. Diş etlerini güçlendirmemek ileri zamanda diş kaybına sebep olmaktadır. Bununla ilgili kamu spotları da paylaşılmaktadır. Doktorunuzdan özellikle diş eti kontrolü talep etmelisiniz.

dis-bakimi-nasil-yapilir

Bakımları çoğu zaman evde doğal yöntemlerle de sağlayabilirsiniz. Diş bakımı kadar evde yapılabilecek bakımlar arasında saç bakımı bulunmaktadır. Evde Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır yazımızdan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap