İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Hücre Yenileme Nedir? Hücre Yenilemeyi Destekleyen Besinler Nelerdir?

Hücre Yenileme Nedir? Hücre Yenilemeyi Destekleyen Besinler Nelerdir?
+ - 0

Hücre yenileme, insan vücudunun ve cildinin yenilenme süreci olarak ifade edilmektedir. Özellikle zarar görmüş organlardaki hücrelerinin onarımını yaparak hücreyi daha canlı bir hale getirir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi süresi yani hücrelerin yenilenme süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı besinlerin tüketiliyor olması bu süreyi hızlandırmada önemli bir etken olmaktadır.

Hücre Yenileyici Ne Demek?

Hücre yenileyicileri ya da hücre yenileyici nedir diye bakıldığında hücre yenileme ve yenilenme hızını arttıran faktörlere verilen isim olduğunu söylemek mümkündür. Hücre yenileyiciler ile görevlerini yerine getiremeyen sağlıksız ve işlevsiz hücreler gerekli laboratuar işlemleri sağlanarak eski canlılığına tekrar kavuşturulmaktadır.

Hücre Yenilemeyi Destekleyen Besinler

Hücre yenileme ile daha genç kalmak ve yaşlandırmayı yavaşlatmak mümkündür. Burada sağlıklı beslenmenin önemli rolü olduğu gibi bazı besinlere ayrıca önem veriyor olmak hücrelerin yenilenmesini desteklemekte vücuda daha dinç bir yapı kazandırmaktadır.

1. Hücre Yenileme İçin Su

hucre-yenileme-nedir-hucre-yenilemeyi-destekleyen

Vücudun sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için su hayati bir öneme sahiptir. Hücre yenileme ve onarımında suyun etkisi azımsanmayacak kadar fazladır. Su ayrıca hücre yenilenmesini hızlandıran sıvı besinler arasında yer almaktadır.

2. Kabuklu Kuru Yemişler

Kalp ve damar sağlığına ciddi derecede fayda sağlamasıyla bilinen kabuklu kuru yemişler bu süreçte hücrelerinin onarımında ve yenilenmesinde de önemli bir role sahip olmaktadır. Özellikle kavrulmadan tüketilmesi önerilen bu yiyecekler hücre yenilenmesini hızlandıran besinler arasında yer almaktadır.

3. İncir

İncir insan sağlığına olumlu etki eden önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bağırsakların işleyişini belli bir düzene sokarak rahat bir sindirimin önünü açar. Bunun yanında karaciğer ve beyne olan faydaları ile birlikte hücreleri yenileyerek vücuda enerji verir.

4. Avokado

hucre-yenileme-nedir-hucre-yenilemeyi-destekleyen

İçeriğindeki besin değerleri, vitamin ve mineraller göz önüne alındığında avokado, hücre yenileme çerçevesinde çok önemli bir yere sahip olan besindir. Kansere karşı vücudun daha dirençli bir hale gelmesi için çalışarak bu konuda önemli bir kalkan görevi üstlenmektedir. Bu nedenle hücreleri yenileyen müthiş meyve olarak da bilinmektedir.

5. Yumurta

Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan yumurta içerdiği besinler ile birlikte güçlü ve zengin bir besin kaynağıdır. Hücrelerin yenilenmesi, cildin güzelleştirilmesi, kasların ve kemiklerin gelişimi gibi birçok görevi bulunmaktadır. Her gün tüketilen 1 adet yumurta vücudun daha dinç ve enerjik kalması için yeterli olacaktır.

6. Peynir

Kahvaltılarda en sık tüketilen diğer bir besin peynirdir. Peynir kemiklerin güçlenmesi için oldukça önemli olduğu gibi bağırsak düzeninin sağlıklı bir şekilde işleyişi için de oldukça gereklidir. Ayrıca beyin hücre yenileme ve bu sürecin hızlandırılmasında peynirin büyük bir yeri vardır. Bunun yanında peynir hücreleri onaran besinler arasında yer almaktadır.

7. Fındık

Fındık hücrelerin yenilenmesinde etki ettiği gibi insan sağlığını korumada birçok fayda sağlamaktadır. Kalp dostu olarak bilinen ayrıca vücuda ihtiyacı olan mineral desteğini sağlayan buna bağlı olarak da cildi güzelleştiren önemli bir besindir.

8. Balık

hucre-yenileme-nedir-hucre-yenilemeyi-destekleyen

Balık vücudun sağlıklı bir şekilde gelişimi ve büyümesi açısından önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle somun balığının içeriğinde yer alan D vitamini vücuda ihtiyacı olan besin desteğini sağlayarak hücrelerin yenilenmesini sağlar. Haftada 2 kez balık tüketiyor olmak uzun ve sağlıklı bir ömür için oldukça önemlidir.

9. Roka

Roka içeriğinde bulunan yüksek folik asit oranıyla sinir sistemi başta olmak üzere beyin hücrelerinin fonksiyonlarını yerine getirerek gelişiminde oldukça etkilidir. C vitamininin bu besin içerisinde bulunuyor olması yaşlanmayı geciktirme özellikle açısından etki sağlamaktadır. Bu özellikleri nedeniyle kahvaltılarda ve akşam yemeklerinde gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Hücre Yenileyen İlaçlar

Hücre yenileme için besinlerin önemli bir rolü olduğu gibi bazı ilaçlar yardımı ile de bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Hücrelerin yenilenmesi için vücuda gerekli desteği sağlayan ilaçlar ayrıca vücudun sağlıklı işleyişi için gerekli olan vitamin ve mineral desteğini de sağlamaktadır. Hücre yenileyen ilaçlar ile gerekli besin desteği kapsüller aracılığı ile sağlanmaktadır.

Hücre Yenileyen İlaçların Özellikleri

Hücre yenileme için her bir ilaç farklı özellikleri barındırmaktadır. Genel itibari ile bakıldığından bu ilaçların özellikleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Hücre yenileme için alınan ilaçlar vücuda ihtiyacı olan enerjiyi vererek canlılık kazandırmaktadır.
  • Dikkat ve odaklanma yeteneğinde artışa destek sağlamaktadır.
  • Hücrelerin yenilenerek yaşlanmayı geciktirme özelliğine sahip olmaktadır.

hucre-yenileme-nedir-hucre-yenilemeyi-destekleyen

  • Vücutta hasar görmüş hücreleri onararak yenilenmesini ve canlanmasını sağlamaktadır.
  • Cilt yapısının onarılarak eski canlı ve parlak görünümüne kavuşmasına katkı sağlar.
  • Kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlar.
  • Menopoz öncesi belirtilerin ortadan kaldırılıp menopozun geciktirilmesini sağlar.

Hücre Yenileme Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Hücre yenileme hızının fazla olması daha sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Hücrelerin yenilenmesinde besin ve ilaç desteğinin sağlanıyor olmasının yanında bazı işlemlerin yerine getiriliyor olması bu süreci hızlandırmada etkili olmaktadır.

1. Gerekli Nem Dengesinin Sağlanması

Vücudun bazı durumlarda vücuttaki nem dengesini kaybedebilmektedir. Vücudun nem dengesinin sağlanıyor olması hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

2. Su Tüketiminin Arttırılması

Hücreler vücudun en küçük yapı taşlarıdır. Su tüketmek bu yapı taşlarının onarılması, ve sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini yerine getirebilmesi için son derece önemlidir. Ayrıca cildi yenileyerek daha parlak bir cilt görünümüne kavuşmayı sağlar.

3. Cildin Temiz Olması

Cildin temiz tutulması hücre yenileme için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Cilt gözeneklerinin kirli ve tıkalı olması hücrelerin yenilenmesini engelleyeceğinden dolayı özellikle makyaj temizlemeye büyük önem verilmelidir.

4. Uyku Düzeninin Sağlanması

hucre-yenileme-nedir-hucre-yenilemeyi-destekleyen

Hücre yenileme için uyku düzeninin ayarlanması oldukça önemlidir. Uyku esnasında hücreler yenilenerek kişinin eski enerjisine kavuşmasını sağlar. Uyku düzensizliğinin olması hücrelerin yenilenmesini yavaşlatmakta bu da vücudun yerine getirmesi gereken fonksiyonları sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini engellemektedir.

5. Egzersize Önem Verilmesi

Hareket her koşulda insan sağlığına olumlu etki etmektedir. Düzenli yapılan egzersiz hücre yenileme hızını arttırmakta bu da hücrelerin işlevlerini yerine getirmesini sağlamaktadır.

6. Güneş Işınlarından Vücudun Korunması

Vücudun güneş ışınlarının sağlıklı etkilerinden korunması açısından gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Gerekli önlem alındığı takdirde hücreler daha kolay ve hızlı bir şekilde yenilenebilmektedir.

7. Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme her açısından insan sağlığına olumlu etki etmektedir. Bunlardan en önemlisi hücre yenileme olmaktadır. Beslenmenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılması ile hücreler daha hızlı bir şekilde yenilenebilmektedir.

hucre-yenileme-nedir-hucre-yenilemeyi-destekleyen

 

Hücre yenileme başta kadınlar olmak üzere erkeklerin de ilgilendiği konular arasında yer alıyor. Hücre yenilenmesi sağlayarak başta cilt güzelliği olmak üzere genel sağlığınızı da daha iyi durumda tutabilirsiniz. Cilt için özellikle hücre yenilemek isterseniz kullanabileceğiniz bazı yağlar da bulunuyor. 8 Farklı Hücre Yenileyen Yağlar ile Genç Kalın yazımızdan bu yağlara ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap